Místo peněz modřiny. Čína tvrdě zasáhla proti demonstrantům, kterým banky zmrazily úspory

Hotovostní krize části čínského bankovního sektoru nabírá na otáčkách. Tamní úřady v neděli násilně rozehnaly několik stovek zoufalých demonstrantů, kteří se marně dožadovali svých životních úspor uložených v trezorech finančních domů. Informovala o tom CNN.

Aktuálním protestům v Číně předcházelo dubnové rozhodnutí čtyř velkých bank z provincie Henan, které zmrazily vklady svých klientů. Média o tom informovala s tím, že nekompromisní krok spořitelen ohrozil životy stovek tisíc nešťastných lidí, kteří se musí potýkat s tamní nelehkou ekonomickou realitou, tedy s hospodářskou krizí způsobenou drakonickými lockdowny kvůli covidu.

Zoufalí střadatelé kvůli tomu během posledních měsíců zorganizovali už několik demonstrací ve městě Zhengzhou, jež je centrem provincie Che-nan. Jejich požadavky však banky ani vláda nevyslyšely. V neděli proto v protestech pokračovalo více než tisíc nespokojených Číňanů, kteří se shromáždili před pobočkami Čínské lidové banky.

Několik z nich CNN sdělilo, že jejich cílem bylo uspořádat zatím největší protest. „Chenanské banky, vraťte nám naše úspory!” křičeli podle videa sdíleného médii protestující mávající čínskými vlajkami.

Nemilosrdný zásah policie

Nedělní demonstrace měla být jednou z nejvíce masivních protestních akcí od vypuknutí pandemie v Číně. Protesty trvaly několik hodin, a to až do 11:00 dopoledne. Pak přišla na řadu ostrá reakce tamních autorit – členové bezpečnostních složek přistoupili k násilnému zásahu proti demonstrantům. Ti po nich naopak házeli lahve a další menší předměty.

Následně už tak vyhrocená situace rychle eskalovala. V totální chaos se potyčka proměnila v okamžiku, kdy policisté začali vzdorující občany tahat po schodek banky a mlátit je hlava nehlava. Mezi oběti těchto útoků se přitom dle sociálních médií a svědků řadí i ženy a senioři. Následně bylo několik desítek nespokojených Číňanů nahnáno do autobusů, které je odvezly do provizorních zadržovacích míst, jež po celé zemi vznikly například ve školách nebo továrnách. Pár dalších potlučených lidí odvezly sanitky do nemocnic. Většina ze zadržených byla dle médií po jednom dni propuštěna na svobodu.

Zmařené životy

Bezvýchodnost celé situace ilustruje příklad jednoho z místních – Sun ze Šen-čenu se snaží udržet svou továrnu na stroje před bankrotem poté, co ztratil více než čtyři miliony čínských jüanů (přes 14 milionů korun) v Che-nanské bance. Bez úspor nemůže zaplatit ani jednomu ze svých 40 zaměstnanců.

Bezradný muž se proto rozhodl vyrazit na demonstraci. Místo svých peněz se však dočkal pouze modřin a nateklých zad poté, co ho na protestu několikrát podupali členové bezpečnostních složek. „Ten incident kompletně převrátil mé vnímání vlády. Celý svůj život jsem tolik vládě věřil, ale po dnešku už jí nikdy věřit nebudu,“ zakončil zklamaný Sun.

Tagy: