Čínská diskařka Feng Pin na MS překvapivě získala titul. Oštěpařka Ogrodníková je ve finále

Čínská diskařka Feng Pin na atletickém mistrovství světa zaskočila favoritky a zvítězila výkonem 69,12 metru. Osobní rekord si hned v první finálové sérii vylepšila o více než tři metry. Dvojnásobná mistryně světa Sandra Perkovičová ani vedoucí žena letošních světových tabulek Vallarie Allmanová na to nedokázaly zareagovat a skončily za asijskou vrhačkou na druhém a třetím místě. Česko má na letošním MS atletů první finále, postoupila oštěpařka Ogrodníková.

Osmadvacetiletá Feng Pin od vypuknutí koronavirové pandemie závodí takřka jen v Číně. Loni vyjela jen na olympijské hry, kde vypadla v kvalifikaci. V této sezoně startovala jen jednou v dubnu a pak na tomto světovém šampionátu. Z kvalifikace postupovala výkonem 64,01 metru, ale dnes hned na úvod poslala disk o více než pět metrů dál.

V čele zůstala až do konce soutěže a po pátém místě z MS 2019 tentokrát nečekaně vyhrála. Světovým titulem napodobila krajanku Li Jen-feng, která triumfovala v Tegu 2011.

Dvaatřicetiletá Chorvatka Perkovičová si ve druhé sérii vylepšila sezonní maximum na 68,45 metru, což jí přineslo stříbro. Je to její pátá medaile z MS, kde sbírá cenné kovy nepřetržitě od Moskvy 2013. Olympijská vítězka Allmanová za ní zaostala o patnáct centimetrů a musela se smířit s bronzem. Obhájkyně titulu Yaime Pérezová z Kuby obsadila sedmou příčku.

V závodě na 3 000 metrů překážek získala Norah Jerutová světové zlato pro Kazachstán, který reprezentuje od konce ledna letošního roku. Vítězka loňské Diamantové ligy diktovala tempo a měla dost sil i ve finiši čtyřčlenné skupiny. Vyhrála v rekordu šampionátu 8:53,02, kterým si upevnila pozici na třetím místě historických tabulek.

Další medaile získaly Etiopanky Werkuha Getachewová (8:54,61) a Mekides Abebeová (8:56,08). O stupně vítězů bojovala ještě vedoucí žena světových tabulek Winfred Mutile Yaviová z Bahrajnu, ale po chybě na posledním vodním příkopu skončila stejně jako v Dauhá 2019 čtvrtá.

Česko má na letošním MS atletů první finále

Oštěpařka Nikola Ogrodníková jako první z české výpravy postoupila na atletickém mistrovství světa v Eugene do finále. V kvalifikaci prvním pokusem hodila 60,59 metru a skončila šestá. Postup do světového finále byl naopak podle očekávání příliš vysoko pro čtvrtkařku Ladu Vondrovou, která v semifinále obsadila celkově 17. příčku výkonem 51,47 sekundy. Zaostala o více než tři desetiny za svým osobním rekordem z letošního mistrovství republiky.

Ogrodníková po dvou nepovedených závodech znovu překonala šedesátimetrovou hranici, což dnes dokázalo jen sedm oštěpařek. Vzhledem ke slabším výkonům, kdy se většina závodnic ani nepřiblížila limitu 62,50 metru, měla po dvou sériích své druhé kvalifikační skupiny prakticky finálovou jistotu. Ke třetímu hodu nenastoupila.

Úřadující vicemistryně Evropy se musela vyrovnat s vedrem v Eugene, kde je jasno s teplotami přes 30 stupňů ve stínu. Boj o medaile ji čeká v noci z pátku na sobotu českého času.

Evropa Olympijské hry mistrovství světa finále Česko Čína Nikola Ogrodníková sportovní kvalifikace Diamantová liga Li Jen-feng