CNN: Sabotáže a strach na Krymu. Satelitní snímky odhalily strategii zneklidněných Rusů

I když Ukrajinci nyní bojují hlavně na východě země, nezapomínají na Krym. Na poloostrově však vedou válku, která se od bojů na Donbasu diametrálně liší. K tomu závěru dospěla analýza americké CNN, podle níž jde na Krymu hlavně o informační válku, sabotáže a stavbu ruského opevnění.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od začátku války jasně deklaruje, že jeho armáda má v plánu osvobodit celou Ukrajinu – tedy i Krym, který od roku 2014 okupují Rusové.

Od začátku války na Ukrajině ale na Krymu nedošlo k žádné otevřené vojenské bitvě. Epicentrum konfliktu se nyní nachází na Donbasu, daleko na východě. I když to může vypadat, že Kyjev na Krym pozapomněl, ve skutečnosti podle americké CNN dění na jihu velmi pečlivě sleduje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Radioaktivní jako minerálka. Expert popsal, v čem vynikají uranové střely pro Ukrajince

Válka, kterou Ukrajinci vedou s Rusy na Krymu, se ale od otevřené války na východě dost liší.

Nečekané údery partyzánů

„Ukrajinská armáda podniká útoky na Krymu se dvěma cíli: Obtěžovat ruskou černomořskou flotilu a narušovat ruské zásobovací trasy,“ uvedla americká CNN.

Ruské posádky na Krymu tak rozhodně nejsou v klidu. Útoky Ukrajinců jsou nečekané a nepravidelné. V hledáčku kyjevských sabotáží je především přístavní město Sevastopol, kde sídlí ruská flotila. Přístav v této oblasti je pro Rusy klíčový, protože Moskva měla historicky veliký problém s kotvením svých vojenských plavidel.

Některé útoky na Krymu podniká ukrajinská armáda, podle CNN jsou ale na poloostrově aktivní také partyzáni, což zvyšuje neočekávanost sabotážních operací.

Dezinformační válka

Ukrajinci vedou v oblasti také informační válku. „Dochází k nabourávání frekvencí rozhlasových stanic – například za účelem šíření dezinformací o příkazu evakuace poloostrova. Kyjev neustále vysílá tvrzení, která mají Rusy na Krymu zneklidnit,“ píše CNN.

Zatímco Ukrajinci pokračují v sabotážích, Rusové staví na hranicích Krymu a pevninské Ukrajiny opevnění. Vznik defenzivní linie, která vede mezi obcemi Išun a Vojnka, odhalily satelitní snímky podle CNN.

Rusové mimoto údajně zaminovávají deltu řeky Dněpr, aby zabránili Ukrajincům v překvapivém vylodění v oblasti na jih od města Cherson.

Tagy: