reklama

ČSSD bych chtěl předat v lepší kondici, než když jsem ji přebíral, říká Hamáček

Jednou z hlavních tváří v boji proti pandemii koronaviru v České republice je předseda ČSSD, ministr vnitra a 1. místopředseda vlády Jan Hamáček. V letním speciálu 360⁰ Pavlíny Wolfové řekl, že si neodpočinul ani během letních dnů.

reklama

I když měl Jan Hamáček před týdnem dovolenou, v pořadu přiznal, že spánkový deficit po jarním boji s pandemií se mu ještě dohnat nepodařilo. „Pořád mám v hlavě, jak to s koronavirem bude dál. Aktuální čísla nejsou příznivá. Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastný,“ parafrázoval Hamáček hlášku z Rozmarného léta, slavného románu Vladislava Vančury.

K tématu

Koronavirus Hamáček vnímá jako největší bezpečnostní výzvu pro Českou republiku od sametové revoluce. Kritiku, že byla vláda nepřipravená, však odmítá. „Představa, že bych na konci ledna přišel do Sněmovny a chtěl objednat 130 milionů roušek a 60 milionů respirátorů? Poslanci by mě vyhnali. Kritiku bych pochopil, kdyby se to nějaké zemi jinde na světě povedlo předpovědět,“ konstatoval Hamáček, kterého během koronakrize část veřejnosti chválila za upřímné a zodpovědné vystupování.

V paměti mnoha lidem utkvěl také Hamáčkův červený svetr, který se do jisté míry stal symbolem. „Není to o kouzlu červeného svetru. Spíš se ukázalo, že když přijde krize, tak tradiční politická strana ví, jak má stát fungovat a co má dělat. Od začátku jsem říkal, že když máme Ústřední krizový štáb, tak ho musíme aktivovat. Kolegové z hnutí ANO se to snažili vymyslet po svém a ve finále nám dali za pravdu,“ vysvětlil Hamáček, který prý letošní léto červený svetr ještě neoblékl a čeká na podzimní studenější dny.

Ať už Hamáčkovi symbol červeného svetru pomohl jakkoliv, průzkumy z posledních měsíců ukazují, že ministr vnitra je vnímán výrazně důvěryhodněji. „Neočekávám, že ČSSD díky zvládnutí první vlny vyskočí preference na dvojnásobek. Doufám ale, že důvěru, kterou lidé vkládají ve mě, začnou vkládat i do celé sociální demokracie,“ přeje si Hamáček.

Pro spolupráci ČSSD a KSČM jsou stranické rozpory příliš veliké.

Předsedou ČSSD se stal v roce 2018. Hamáček v pořadu přiznal, že sociální demokracii nepřevzal v jednoduché situaci. Jeho hlavním cílem je, aby svému nástupci předal stranu v lepší kondici, než když jí přebíral. V posledních sněmovních volbách v roce 2017 ČSSD získala 7,27 procent hlasů (15 mandátů). Volební průzkumy ale v současnosti sociálním demokratům přisuzují podobný, někdy i horší výsledek.

Hamáček popřel, že by do nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny sociální demokraté hledali možného partnera, se kterým by sdíleli kandidátku. „Na rozdíl od pravicových stran, které mají v současnosti mnoho možností ke spojení, přirozený partner pro ČSSD není. Můžeme se bavit třeba o spolupráci na komunální úrovni se Stranou zelených, která už na některých místech funguje,“ řekl Hamáček. Dodal, že pro spolupráci ČSSD a KSČM jsou stranické rozpory příliš veliké.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

ON-LINE: Demonstranti se přesunuli na Klárov. Policie řešila několik konfliktů

Živě ON-LINE: Demonstranti se přesunuli na Klárov. Policie řešila několik konfliktů

  • Aktualizováno

Na pražském náměstí Republiky se sešlo přibližně 200 odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru. Více lidí policisté na místo nepustili a náměstí uzavřeli. Demonstrace probíhala povětšinou v poklidu. Policisté řešili jen několik incidentů a zadrželi jednoho člověka. Akce oficiálně skončila kolem 13:30 zazpíváním státní hymny. Poté se demonstranti přesunuli na Klárov, kde došlo k dalším konfliktům. Zasáhnout musela policie.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hůlka zrušil sváteční procházku na Hrad. Zda vrátí Zemanovi vyznamenání, ale nezmínil
Další články
reklama
reklama