Čtyřletý Maxík, který bojuje s onemocněním SMA, dělá velké pokroky. Pomáhá mu jízda na koni

CNN Prima NEWS už několikrát informovala o malém bojovníkovi, jehož odhodlání si zaslouží velký obdiv. Maxíkovi z Ostravy, který bojuje se spinální muskulární atrofií (SMA), už jsou čtyři roky. A dělá opravdu velké pokroky.

Je to malý krok pro lidstvo, velký pro Maxíka. Čtyřletý chlapeček z Ostravy už stojí bez opory, a dokonce se dokáže z dřepu sám postavit. Nikdo si nedokáže představit, jakou radost z toho mají jeho rodiče, kteří před dvěma lety kvůli němu sháněli 50 milionů na nejdražší lék světa Zolgensmu.

Kdo ví, jak by se bez něj Maxíkovi dařilo. Každopádně se stále zlepšuje, musí ale několikrát do týdne docházet na fyzioterapii a také pravidelně absolvuje hipoterapii v centru na Vysočině.

„U každého dítěte vidíme ať už menší, nebo větší zlepšení. Některé se nám rozchodí, rozlezou, u jiných je velký úspěch i to, že víc začnou používat pravou ruku nebo se samy najedí,“ sdělila CNN Prima NEWS Kateřina Maříková, ředitelka a hlavní fyzioterapeutka Centra hiporehabilitace Mirákl.

O náročnosti léčby a následné rehabilitaci pomocí jízdy na koni, kterou chlapec podstupuje, ví své i Maxíkův otec Jiří Mosler. „Myslel jsem si, že se dítě prostě jen posadí na zvíře a jede, a že tím dochází k léčení. Až tady jsem ale poznal, že to je hlubší.“

Hipoterapii podstupují děti, které trápí různé zdravotní problémy. A pobyt v centru prospívá i jejich rodičům. „Myslím, že nám to pomáhá oběma. I se mentálně zklidnit a žít víc v radosti a nikoliv ve strachu z budoucnosti,“ řekla matka jednoho z nich Simona Vacínová.

Musí se prostě bojovat a nevzdávat to, Maxík by mohl vyprávět.

Tagy: