Další hvězda Harryho Pottera se obula do Rowlingové. Autorka čelí obvinění z transfobie

Hvězda z filmů o Harry Potterovi se ohradila proti slovům spisovatelky J. K. Rowlingové. Herec Chris Rankin, který ve filmech ztvárnil Percyho Weasleyho, označil transgender názory spisovatelky za „škodlivé“. Stal se tak dalším kritikem autorky, díky jejímuž dílu se stal slavným. Rowlingová čelí obvinění z transfobie poté, co v roce 2020 zesměšňovala článek, v němž se řešila genderová neutrálnost. V minulosti ji kritizovali i další herci. J. K. Rowlingová bude chybět na všech oslavách, které se k výročí pořádají.

Hvězda z filmů o Harry Potterovi se ohradila proti slovům spisovatelky Rowlingové. Podle něj jsou její názory „škodlivé“. Představitel Percyho Wesleyho pro web Daily Mail zmínil i důvod svého pohoršení. Spolupracuje totiž mimo jiné s charitami, které se na LGBTQ+ komunitu zaměřují.

„Mám v rodině mnoho příbuzných, kteří jsou členy této komunity Je tedy jasné, kde je moje oddanost,“ uvedl herec. „Když trans osoba říká, že je muž nebo žena, je to prostě tak a měli bychom se k nim podle toho chovat. Je pro ně škodlivé říkat něco jiného,“ komentoval slova spisovatelky Rankin.

Rowlingová čelila obvinění z transfobie v roce 2020, když v červnu zesměšňovala článek, který používal slova jako „lidé, kteří menstruují“ místo „ženy“. Později publikovala esej, ve které se tvrzením bránila, kritice ale čelila nadále. „Znám a miluji trans lidi, ale vymazání konceptu pohlaví odebere mnohým schopnost smysluplně diskutovat o svých životech,“ vysvětlovala Rowlingová.

Za její výroky ji dříve kritizovali i další herci z filmů o Harry Potterovi. Mezi nimi například Rupert Grint (Ron Wesley), Emma Watson (Hermiona Grangerová), Daniel Radcliffe (Harry Potter) i Eddie Redmayne, který hraje hlavní roli ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít (Mlok Scamander).

Už 1. ledna má premiéru speciál Návrat do Bradavic, ve kterém se znovu potkají Harry, Ron a Hermiona – tentokrát společně s tvůrci. J. K. Rowlingová v něm ale bude chybět. Stejně jako na všech dalších oslavách, které se pořádají k dvacetiletému výročí prvního „potterovského“ filmu.

Herec aktivně podporuje trans komunitu

Rankin je na svých webových stránkách popsán jako „hlasitý spojenec LGBTQ+ komunity“ a dva roky po sobě hostuje na gay festivalu Pride Cymru, přičemž spolupracuje s australskou drag queen Courtney Act a s hudební skupinou Bang Bang Romeo. Spolu se svou partnerkou Ness, založil Rankin virtuální komunitu House of ChrissNess, která pomáhá vybírat peníze pro LGBTQ charity.

Reakci herce vyvolal tentokrát příspěvek Rowlingové na Twitteru, ve kterém kritizovala skotskou policii. Ta chce totiž nové zaznamenávat znásilnění biologických mužů jako „spáchané ženou“, pokud se tak útočník bude identifikovat.

„Válka je mír. Svoboda je otroctví. Ignorace je síla. Jedinec s penisem, který vás znásilnil, je žena,“ sdílela spisovatelka v příspěvku výčet protikladných výroků. Odkazovala tím na dystopický román George Orwella 1984 o režimu, který dokáže převrátit pravdu, aby ovládl své lidi.

V září 2020 čelila Rowlingová další kritice poté, co se ukázalo, že padouch v její nové knize Troubled Blood, napsané pod pseudonymem Robert Galbraith, je sériový vrah, který se obléká jako žena.

Tagy:

Hlavní zprávy

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.