Další protest proti Kataru: Manželky nechte doma, dostali pokyn dánští fotbalisté

Mistrovství světa v Kataru leckomu nevoní. Zahrát si největší fotbalovou akci je vždy pěkné, ale mnohé týmy by raději zažily „mundial“ v jiné zemi než té, kde lidská práva vytrvale trpí. Ani Dánsko na velkém turnaji chybět nebude, ale morální hodnoty zavelely, že je potřeba dokonce dvojího protestu.

Dánská reprezentace si získala přízeň mnoha fanoušků z celého světa díky loňskému Euru. Byl to příběh plný strachu, dojetí a radosti. Záložníka Seveřanů Christiana Eriksena v prvním zápase potkal kolaps, při kterém se mu zastavilo srdce. Boj o život vyhrál, z nemocnice držel svým parťákům palce. Ti se po strašlivých chvílích se šťastným koncem semkli a dokráčeli senzačně až do semifinále.

Teoreticky mohou být černým koněm i nadcházejícího světového šampionátu. A před jeho startem sbírají další sympatizanty. Ti se rodí z řad lidí, kteří se stále nedokážou smířit s tím, že pořadatelství fotbalového MS dostal Katar. Země bez fotbalové tradice, zato se svérázným přístupem k lidským právům.

Asociace v Dánsku totiž rozhodla o tom, že hráči pocestují do Perského zálivu bez svých manželek či přítelkyň a jiných rodinných příslušníků. Důvodem nejsou obavy, aby blízcí nerozptylovali fotbalisty během události roku. Nehodlá ale přítomností dalších osob ještě více podporovat ekonomiku kontroverzní hostitelské země. „Nechceme se podílet na zisku, který Katar bude mít. Proto jsme naše cestovní aktivity maximálně omezili. Na minulý šampionát manželky a přítelkyně hráčů cestovaly s námi, ale tentokrát jsme to zrušili,“ upřesnil mluvčí svazu Jakob Hoyer.

Katarské HDP sice reálně nijak neutrpí, ale jde o symbolický krok s jasným vzkazem. Stejně jako už dříve avizovaný „protest“. Stavba stadionů na zelené louce – či spíše žluté poušti – a vybudování další infrastruktury stálo nejen bláznivé množství miliard, ale také tisíce životů.

Národní tým se proto ve spolupráci s oděvní značkou Hummel dohodl na tom, že na šampionátu v netradičním listopado-prosincovém termínu originálně uctí památku mrtvých dělníků a upozorní na nesvobodu katarského režimu. „Náš dres nese poselství. Na turnaji, který už stál tisíce životů, nechceme být vidět,“ vzkázala společnost Hummel.

Jak logo výrobce, tak znak dánského fotbalového svazu budou vyvedeny v barvě použité látky, aby byly takřka neviditelné a splynuly s dresem. Je připravena tradiční červená sada, kterou doplní druhý set bílých dresů určených pro zápasy. Třetí, tréninkový mundúr, je pak vyveden v černé a je přímou připomínkou mrtvých dělníků, kteří v Kataru mistrovství připravovali.

Tagy:
fotbal sport dresy Mistrovství světa v Kataru 2022 Christian Eriksen dánská fotbalová reprezentace Hummel Mistrovství Evropy ve fotbale