Damkovou naštvali hráči posílající ženy k plotně: Ubohé, je mi líto jejich manželek

18. října 2003 se Dagmar Damková stala první ženskou rozhodčí, která v Česku řídila utkání první ligy mužů. Byla to tehdy sledovaná událost s jasným vzkazem: „Je zkrátka normální, že se kolem fotbalu nemotají jen muži.“ Přesto, i když uběhlo 18 let, jsme od hráčů Příbrami opět slyšeli, komu patří místo na hřišti a komu v kuchyni. „Když to někdo prohlásí v klidu s chladnou hlavou, je to přes čáru, trochu ujetý i ponižující,“ glosuje pro CNN Prima NEWS Damková.

Druholigová Příbram na sociálních sítích před pár dny zveřejnila video s názvem „Názor na ženský fotbal“. V anketě odpovídali její profesionální hráči.

„Nelíbí se mi no, asi tak. Myslím si, že ženský by měly dělat něco jiného,“ odpověděl záložník Tomáš Pilík. „Bez komentáře. Já se k tomu vyjadřovat nebudu, komentovat to nebudu a oni ať nekomentujou nás a nes*rou se do nás,“ řekl ostře Stanislav Vávra.

„Není to asi sport pro holky, asi by se měly věnovat víc plotně,“ pokračoval v sexistickém tónu v předtočeném videu Tomáš Dočekal, který je momentálně na hostování v Sokolu Hostouň, týmu hrajícím ČFL, tedy až třetí nejvyšší českou soutěž.

Vyjádřili, co si myslí o svých manželkách

Po zhlédnutí leckdo kroutil hlavou. Včetně fotbalových reprezentantek, jakými jsou Andrea Stašková, Barbora Votíková nebo Kateřina Bužková. A možná i skrze jejich odsuzující reakce video během pondělního odpoledne zmizelo z internetového prostoru.

„Ok, v dnešní době má každý právo na názor. Tak by to mělo být,“ říká pro CNN Prima NEWS česká průkopnice mezi ženskými rozhodčími Dagmar Damková. „Nicméně někteří ti hráči nesahají fotbalistkám ani po kotníky. Možná by měli problém se jim vyrovnat. Druhá věc, čeho oni dosáhli v porovnání s některými hráčkami? A teď mluvím hlavně o těch působících ve světové špičce, hrajících mistrovství světa nebo Ligu mistryň,“ pokračuje dále.

46leté Damkové tolik nevadí, že vůbec ona anketa vznikla a hráči Příbrami odpovídají. Ale měli se zastavit jen u „líbí“, případně „nelíbí“ a vynechat doprovodné komentáře obnášející plotnu. „Je to nevhodné a je mi trošku líto jejich manželek a partnerek. Jasně tím vyjádřili, co si o nich myslí. Fajn, chlapci, ukázali jste, jak to vidíte. Směšné a ubohé, ale musí si sáhnout do vlastního svědomí.“

Žena, která na mezinárodní úrovni odřídila 101 utkání včetně finále na olympijských hrách v Pekingu a v tuzemské první lize mužů pískala 43 zápasů, si myslí, že jde tak trochu o návrat v čase. „V dnešní době by za to někdo měl nést následky. Ale to si musí vyřešit interně v klubu. Opravdu se ale zase máme zabývat otázkou rovnoprávnosti?“

Výpovědi fotbalistů klubu nacházejícího se na 13. místě druhé ligy vypadají dost kuriózně, zvláště když o víkendu dávala zmiňovaná Andrea Stašková hattrick v dresu Juventusu Turín. Barbora Votíková nedávno za Paris Saint-Germain vychytala před téměř 20tísícovou návštěvou nulu proti Realu Madrid a může říct, že patří do stejného týmu jako Lionel Messi.

„Ti chlapci nikdy Champions League nehráli. A ani nebudou. Kolik se na ně chodí dívat lidí?“ komentuje video dále partnerka bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra. Kvůli jeho kauze odstoupila loni na podzim z předních postů, ať už v Česku nebo na evropské scéně. I poté, co skončila coby členka komise rozhodčích UEFA, se však v zahraničí účastní seminářů a školí sudí.

Někdo to chápe, někdo ne

Damková na sebe přitáhla velkou pozornost v roce 2003, kdy se stala první ženskou rozhodčí v české elitní mužské lize. Proto se jí přezdívalo „růže mezi trny“. Právě ona byla jednou z nejviditelnějších ukázek, že do fotbalu mohou a mají fušovat ženy. Přiznává, že „odesílačkám“ k plotně se ani ona nevyhnula.

„Bylo to tam. Nejčastěji to ale zaznívalo od diváků, když se jim nelíbil nějaký verdikt. Na druhou stranu byli tam i ti, kteří dokázali něco ocenit, což vás vždy potěší. Každopádně, když vidíte, kdo na vás křičí nadávky, musíte se nad to umět povznést. Nicméně tady platilo, že to bylo v zápalu boje. Ale když to někdo prohlásí v klidu s chladnou hlavou, je to přes čáru, trochu ujetý i ponižující. Jak jsem řekla, každý má právo na vlastní názor. Ten ale musí mít úroveň.“

Přešlap příbramských podle Damkové nemění nic na tom, že globálně obliba ženského fotbalu roste.

„Jak se hodně pohybuji ve světě, vidím, že úroveň ženského fotbalu šla hodně nahoru. A hlavně popularita. Když přijedete třeba na Paris Saint-Germain, Bayern Mnichov nebo Barcelonu, vidíte, jak zápas sledují i hráči A-týmu mužů, případně trenéři. Přijdou je povzbudit. To je úplně skvělé. Ukazujte to, že jsme jeden tým. Že nejsme fotbal muži, fotbal ženy, ale jeden fotbal. Někdo to chápe, někdo ne,“ uzavírá někdejší sudí.

Vedení Příbrami se později pokusilo mírnit škody následujícím prohlášením:

„Během podzimní části se na YouTube 1.FK Příbram postupně objevovala videa, která byla humorná a plnila své účely. Bohužel jsme až nyní zjistili a jsme z toho sami znepokojeni, co se objevilo ve videu posledním, nedávno zveřejněném. Ženský fotbal je na vzestupu, a to nejen ve světě, ale také v České republice. My sami v 1.FK Příbram máme ženský tým, který přináší skvělou reklamu našemu klubu, protože se většinu roku pohybuje na čelních pozicích ve své soutěži.

Velmi nás mrzí to, co proběhlo ve videu, které jsme nezkontrolovali před jeho vypuštěním na sociální sítě. S názory fotbalistů, jenž se nevyjadřují o ženském fotbale v dobrém světle, nesouhlasíme. Jednalo se o několik jedinců, se kterými jsme pak mluvili. Uvědomují si svou chybu a za své komentáře se omlouvají. Provedli jsme úpravu interních opatření, aby se podobná situace již neopakovala.“

Tagy:
fotbal sport sexismus Paris Saint-Germain Roman Berbr Dagmar Damková Barbora Votíková 1. FK Příbram Tomáš Dočekal Tomáš Pilík Andrea Stašková