Dává Babiš ruce pryč? Očkovací místa se mají s nedostatkem vakcín vypořádat sama

Andrej Babiš

Babiš u otevření očkovacího centra

Očkovací místa se s nynějším nedostatkem vakcín proti koronaviru musí vypořádat sama. Prohlásil to po návštěvě vakcinačního centra při FN Královské Vinohrady premiér Andrej Babiš (ANO). Ten také informoval o změnách v registračním systému, které podle něj výrazně ulehčí přihlašování seniorů. Podle předsedy vlády se nově senioři nebudou muset do systému „dobývat“ a druhý PIN kód jim přijde rovnou s konkrétním termínem očkování.

Předseda vlády na páteční tiskové konferenci po prohlídce nového očkovacího centra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze prohlásil, že centrální rezervační systém pro očkování proti koronaviru doznal změn, které by měly ulehčit přihlašování. „Chvála bohu, mohlo to být už od začátku, že se senioři nemusí dobývat do rezervačního systému, ale druhý PIN dostanou formou konkrétní rezervace,“ řekl Babiš s tím, že pořadí bude určené podle věku.

Babiš také připomněl, že se země EU včetně Česka nyní budou muset vypořádat s krácením dodávek vakcín od společností Pfizer/BioNTech. To výrazně ovlivní i chod očkovacích center. Babiš na tiskové konferenci uvedl, že jak se k tomu tato centra postaví, je čistě na nich. „Očkovací místa se s tím musí vypořádat. Musí vědět, kolik naočkovali první dávkou a kolik potřebují na druhou,“ řekl Babiš.

Podle ředitele FN Královské Vinohrady Petra Arenbergera mohou očkovací centra zvládnout nedostatek vakcín „relativně jednoduše“. Zároveň zmínil, že ani delší odstup mezi první a druhou dávkou nemusí znamenat problém. U vakcíny Pfizer/BioNTech mezi nimi musí být minimálně 21 dní, ale maximální doba stanovena není.

Po prohlídce očkovacího centra pražské nemocnice Babiš znovu zdůraznil, že o dodávky vakcín proti covidu mají zájem všechny země EU. I proto se někteří jejich lídři snažili při videokonferenci prosadit, aby se dávky vakcíny od společnosti AstraZeneca rozvezly do zemí ještě před jejím schválením, aby byly poté rovnou připraveny pro očkování. Tento návrh však nakonec neprošel.

Členské státy tak budou muset počkat, až vakcínu od společnosti AstraZeneca shledá Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) jako kvalitní, bezpečnou a účinnou. Očekává se, že by ji mohla Evropské komisi doporučit ke schválení zhruba za týden.

Tagy: