Dejme Ukrajině jaderné zbraně. Máme na to právo, Rusko porušilo dohody, říká europoslanec

Západ má právo darovat Ukrajincům jaderné zbraně a měl by tak učinit. V rozhovoru pro ukrajinskou internetovou televizi Espreso TV to prohlásil polský europoslanec Radosław Sikorski. Zdůvodnil to tím, že Rusko porušilo dohody, když Ukrajinu napadlo. Jadernými zbraněmi by podle něj Ukrajinci mohli bránit svoji nezávislost.

Sikorski v rozhovoru zmiňuje zejména Budapešťské memorandum z roku 1994. Ukrajinci se tehdy podle něj vzdali svého jaderného potenciálu ve prospěch Ruska výměnou za územní jistoty. „Dnes Rusové tvrdí, že je Ukrajinci stále mají. Ale všichni tehdy chápali, že Ukrajina se jich vzdala výměnou za to, že bude nezávislou zemí,“ zmínil europoslanec.

Tuto dohodu však Rusko podle něj už několikrát porušilo. „Protože Rusko porušilo Budapešťské memorandum, věřím, že my jako Západ máme právo dát Ukrajině své jaderné hlavice. Mohla by tak bránit svoji nezávislost,“ prohlásil pro Espreso TV Sikorski.

Nevěří prý, že by pak Vladimir Putin využil ruský jaderný arzenál k úderu na členské státy Severoatlantické aliance (NATO). „Bez ohledu na jeho rétoriku nevidím v daný okamžik žádné takové přípravy,“ řekl Sikorski k možnému jadernému útoku.

Ohledně Ukrajiny si už tak jistý nebyl. Bylo by totiž podstatně těžší Putina přesvědčit, že by to pro něj a Rusko bylo příliš riskantní kvůli odvetným krokům, jelikož Ukrajina není členem NATO ani Evropské unie, ačkoliv se o vstup do těchto uskupení aktuálně snaží.

Hrozbu jaderných zbraní před pár týdny znovu připomněl generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres. Rusové od začátku války svým jaderným arzenálem pravidelně hrozí.

Prezident Putin nechal v únoru uvést své nukleární zbraně do pohotovosti. Jeho šéf diplomacie Sergej Lavrov v nedávném televizním vysílání ruské televize prohlásil, že hrozba jaderné války „je skutečná“.

Tagy:
válka Vladimir Putin OSN invaze rozhovor jaderné zbraně NATO Ukrajina europoslanec Rusko Sergej Viktorovič Lavrov jaderná zbraň Radosław Sikorski Budapešťské memorandum