Dejte mi roli, nenechte mě umřít, prosila před smrtí herečka Procházková

Herečka Zdenka Procházková, kterou nejvíce proslavila role Lídy Baarové, se dožila úctyhodného věku pětadevadesáti let. Patřila k těm šťastlivcům, kteří téměř do posledního dne hýřili vitalitou, mysleli pozitivně a nežehrali na stáří. Jediné, co ji trápilo, bylo to, že se kvůli pandemii koronaviru zastavila řada filmových projektů, na kterých se měla podílet.

Na sklonku života toužila po jediném, co nejvíce hrát. Sice už nechodila, byla na vozíčku, ale paměť jí stále sloužila skvěle. Všechnu nasmlouvanou práci, na kterou se tolik těšila, ovšem odsunula pandemie koronaviru, která ochromila celý svět.

„Tohle se nemělo stát. Herectví je to jediné, co mě drží při životě,“ svěřovala se letos na jaře. Ve skrytu duše doufala, že až pandemie odezní, režiséři si na ni znovu vzpomenou. „Bude mi pětadevadesát, mají jednu z posledních příležitostí se mnou něco natočit, proto bych jim ráda vzkázala: Dejte mi roli! Nenechte mě umřít,“ apelovala na ně zoufale přes média.

Herečka Zdenka Procházková zažila prvorepublikové hvězdy, například Lídu Baarovou, Adinu Mandlovou, Hanu Vítovou či Natašu Gollovou. Se všemi prý vycházela bez problémů, pouze s Baarovou, kterou paradoxně ztvárnila ve filmu režiséra Filipa Renče, se prý moc nemusela.

„Neměla jsem ji ráda. Byla to kariéristka, které záleželo jen na vzhledu a na její profesi,“ napsala ve své životopisné knize Na jevišti mezi Prahou a Vídní.

Manžel ji podváděl, jeho nevěry mu dlouho tolerovala

Až do konce života litovala, že jí nebylo přáno mít vlastní děti. Pokoušela se o ně se svým prvním manželem, hercem Karlem Högerem. „Oba jsme po nich toužili. Karel dokonce věřil, že bude mít holčičku, protože mu to cikánka vyhlédla z ruky. O děti jsme se moc snažili, a já dokonce byla na operaci. Bohužel, neměli jsme štěstí. Trápí mě to moc, ale člověk nemůže mít všechno,“ povzdechla si před lety.

Herecké manželství nebylo úplně bez chyb. Jak přiznala, její charismatický muž nebyl žádný svatoušek. „Po každém představení u zadního vchodu Národního divadla, kde hrál, stály fronty slečen, co chtěly podpis, a pokud možno ještě něco víc. A Karel, který byl jako každý mužský ješitný, tomu zájmu někdy neodolal, a tak nám to začalo trošku haprovat,“ svěřovala se.

Dlouho mu jeho úlety tolerovala, když ale překročily únosnou mez, podala žádost o rozvod. „On se pak potkal s Evou, která se později stala jeho druhou manželkou, a to už jsem věděla, že jejich vztah je vážný. Domluvili jsme se, že se rozejdeme. Rozvod proběhl v naprostém porozumění, zakončený v tehdejším Domě potravin sektem a kilem kaviáru za sto korun. My jsme se s Karlem sice rozvedli, ale nikdy nerozešli. Zůstal mojí největší životní láskou, byli jsme spolu sedmnáct let,“ vzpomínala Zdenka Procházková.

Tagy: