Děsivý vzkaz Rowlingové. Jsi další na řadě, hrozí jí kvůli podpoře pobodaného spisovatele

Policie vyšetřuje výhrůžný vzkaz, který pod příspěvkem na Twitteru obdržela autorka ságy o kouzelnickém učni Harrym Potterovi J. K. Rowlingová. Jeden z uživatelů této sociální sítě spisovatelce hrozil, že je příští na řadě po literátovi Salmanu Rushdiem, kterého v pátek ve Spojených státech při veřejném vystoupení pobodal 24letý muž. Informoval o tom list The Guardian.

„Děsivé zprávy. Cítím se teď velmi špatně. Ať je v pořádku,“ napsala v pátek po incidentu na Twitteru Rowlingová. „Nebojte se, jste příští na řadě,“ reagoval dle deníku Mír Ásif Asíz, který podle popisku na Twitteru žije v pákistánském Karáčí.

Rowlingová jeho komentář sdílela a poděkovala všem, kteří jí poslali podpůrné zprávy. „Policie je zapojena (byla zapojena už u jiných hrozeb),“ napsala autorka. „Obdrželi jsme hlášení o internetové výhrůžce, kterou policisté vyšetřují,“ reagoval mluvčí skotské policie.

Stejný účet na Twitteru sdílel také příspěvky chválící čtyřiadvacetiletého Hadiho Matara, který Rushdieho pobodal při vystoupení ve vzdělávacím centru na západě amerického státu New York. Muž byl zadržen, ale vinu popírá. Spisovatele už lékaři odpojili od ventilátoru, dokáže mluvit, zůstává ale v kritickém stavu.

Zdá se, že tweet na adresu Rowlingové byl stažen. Účet uživatele byl pozastaven a společnost Twitter pod oznámením uvedla, že pozastavuje účty, které poruší pravidla.

Rowlingová předtím provozovatele stejnojmenné sociální sítě vyzvala k přijetí opatření. Spisovatelka si o víkendu stěžovala, že podle Twitteru pod příspěvkem nedošlo k žádnému porušení pravidel.

Šéfové společnosti Warner Bros Discovery (WBD), která stojí za filmovými adaptacemi série o Harrym Potterovi, v prohlášení uvedli, že důrazně odsuzují výhrůžky adresované autorce. „Stojíme na její straně a na straně všech autorů, vypravěčů a tvůrců, kteří odvážně vyjadřují svou kreativitu a názory. WBD věří ve svobodu projevu, pokojnou diskuzi a podporu těch, kteří nabízejí své názory ve veřejném prostoru,“ uvedli v prohlášení.

„V souvislosti s nesmyslným násilným činem v New Yorku jsme v myšlenkách se Salmanem Rushdiem a jeho rodinou. Společnost důrazně odsuzuje jakoukoli formu vyhrožování, násilí nebo zastrašování v případech, kdy se názory, přesvědčení a myšlenky mohou lišit,“ stálo v prohlášení.

Rowlingová je jednou z řady spisovatelů, kteří vyjádřili o Rushdieho obavy, včetně Neila Gaimana, Stephena Kinga a Williama Dalrymplea, jež útok popsali jako „strašný den pro literaturu, svobodu slova a pro autory po celém světě“.

Tagy: