Baby boom a uprchlická krize. Školám dochází místo, vystěhují některé soukromé instituce

Student ve škole

Některé městské části neprodlouží končící nájmy soukromým školám. Prostory chtějí využít pro umístění českých i ukrajinských žáků. Dané instituce tak hledají, kam se přestěhují. Baby boom, odklady a uprchlická krize – to jsou tři základní důvody, proč současné kapacity škol nestačí.

„Nejjednodušší varianta je vypovědět nebo neprodlužovat smlouvy soukromým subjektům, které jsou v prostorách hlavního města Prahy nebo městských částí, které se pronajímaly v době, kdy bylo méně dětí a byla menší populační exploze,“ vysvětluje zastupitelka hl. m. Prahy Mariana Čapková (Praha sobě) a dodává, že nyní je nepoměrně více dětí, kterým musí město zajistit školní docházku. „Tak si ty prostory bereme zpět, smluvně je vše správně a není to nijak v rozporu se zákonem,“ vysvětluje.

Nájemní smlouvu na příští školní rok neprodlouží magistrát třeba Anglo-německé obchodní akademii, ta se bude muset zhruba po třiceti letech přestěhovat. Její ředitelka se k situaci vyjadřovat do médií nechce. Prostory magistrát poskytne městské části Praha 6, která hledá místo pro asi tisíc dětí. „Budova Praze 6 výrazně pomůže s řešením uprchlické krize, ale samozřejmě nevyřeší kapacity pro všechny,“ říká zastupitelka Čapková.

Slušné místo pro více než dvacet dětí hledá i soukromá anglická mateřská škola na Praze 10. „Rodiče jsou z toho smutní, školka má dvacetiletou historii. Navíc rodiče už zapsali své děti na příští rok. Nové prostory hledám já, ale i všichni rodiče. Situace na trhu s realitami je složitá, prostory nejsou a nájmy jsou vysoké u bytových i nebytových prostor,“ říká ředitelka soukromé anglické školy Bead School Svatava Kacetlová Kotová.

Ke stejnému kroku se rozhodlo i Brno. Radní 16. března rozhodli o ukončení nájemní smlouvy Střední odborné škole managementu a práva v Brně. Město jejímu vedení zaslalo výpověď. Škola tak má dle smlouvy rok na vyřešení situace. „Důvod byl ten, že stejně jako v jiných místech, tak i v Brně hledáme prostory, kde bychom zřídili případně základní školu, a to i vzhledem k tomu, že do České republiky přichází mnoho dětí z Ukrajiny,“ vysvětluje mluvčí Brna Filip Poňuchálek.

Redakce CNN Prima NEWS školu kontaktovala. Jednatelka Marta Raichlová do telefonu zdůraznila, že škola funguje už 16 let a má s magistrátem města Brna velice korektní vztahy. Podle jejího vyjádření k ukončení nájmu nedojde a škola situaci řeší. Nájemní smlouva podle Raichlové bude i nadále pokračovat.

Soukromé školy tahají za kratší konec

Podle ředitele organizace EDUin, která se věnuje českému vzdělávacímu systému, je důležité, aby se tento postup nestal trendem. „Pokud je budeme takto stěhovat z místa na místo, tak nejvíce tím ubližujeme dětem, které se v té škole mají učit. Je to zkrátka o tom, že zřizovatelé nemají objekty, protože neplánovali dopředu. Nezapomínejme, že soukromé školy tahají za kratší konec provazu, protože v drtivé většině nemají investiční peníze na to, aby si postavily své vlastní budovy. Tím pádem jsou odsouzené k tomu, aby byly vždycky v nájmu,“ komentuje situaci ředitel EDUinu Miroslav Hřebecký.

Soukromé školy si podle Hřebeckého od 90. let našly v českém vzdělávacím systému své místo a většinou dle Hřebeckého nabízejí nějaký nadstandard. „Občanům nabízíme, že se budou z části podílet na nákladech, to znamená, že část těch nákladů, které ve veřejné škole platí z plné části stát, tak tady si dobrovolně občané, rodiče těchto dětí, platí ze svého, přitom systém bude destabilizován,“ dodává k ukončování nájemních smluv soukromým školám Hřebecký s tím, že takoví občané nebo rodiče jsou „trestáni dvojnásob“: „Budou doplácet na školu, a zároveň nebude mít škola tu stabilitu, tudíž možná bude ohrožena i její kvalita.“

Města a obce mají na ukončování nájmů soukromým školám právo. Ministerstvo školství ale upozorňuje na jeden zádrhel. „Zřizovatelům musí být jasné, že pokud by škola musela být z důvodu neprodloužení smlouvy uzavřena, tak zřizovatel musí umístění těch stávajících studentů či žáků ze své pozice zřizovatele řešit,“ říká mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Tagy: