Dienstbier: Je v zájmu prezidenta, aby veřejnost měla informace. Kancelář působí nevěrohodně

Bývalý senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS zkritizoval hradní kancelář za její netransparentnost ohledně zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. „Nikdo nechce detaily, ale je potřeba, abychom v nezbytném rozsahu věděli, zda je prezident schopen svůj úřad vykonávat,“ míní Dienstbier.

Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana se 19. října sejde Stálá komise Senátu pro ústavu. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) před týdnem zvažoval, že by Hrad oficiálně požádal o vyjádření ke zdravotnímu stavu prezidenta.

Podle bývalého senátora Jiřího Dienstbiera byl požadavek Vystrčila v pořádku. „Nikdo nechtěl detaily o prezidentově stavu. Miloš Zeman má právo na soukromí, ale je potřeba, abychom v nezbytném rozsahu věděli, zda je schopen svůj úřad vykonávat. To se nestalo, a my tak žijeme v nejistotě, zda máme způsobilého prezidenta,“ řekl Dienstbier ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na tom se shodne velké množství českých zákonodárců z širšího politického spektra. Hradní kancelář je tak za svůj netransparentní přístup často kritizována.

Dienstbier v tomto ohledu varoval, že pokud prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček či hradní kancléř Vratislav Mynář nezmění svůj přístup, mohly by obě komory Parlamentu ze strachu přistoupit k usnesení užití článku 66 české Ústavy. V tomto případě by pak výkon funkcí prezidenta příslušel ostatním nejvyšším ústavním činitelům, tedy premiérovi a předsedům Sněmovny a Senátu.

„Je v zájmu samotného prezidenta, aby veřejnost informace měla. Kancelář působí nevěrohodně, to si zavinila sama,“ dodal Dienstbier.

Hospitalizace může trvat tři týdny

Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v neděli krátce po 13. hodině. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v pondělí dopoledne potvrdila, že prezidentův stav je stabilizovaný. Podle dřívějších informací ale může strávit v ÚVN až tři týdny.

„Miloš Zeman na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze,“ uvedl v neděli Jiří Ovčáček. Záběry, které pořídili novináři z webu Novinky.cz, však ukazují, že byl Zeman během přenosu ze sanitky do ÚVN v bezvládném stavu. Podle Mynáře prý jenom na čas usnul.

Hrad v posledních dnech opakovaně odmítal tvrzení, že by měl prezident vážné zdravotní potíže. Ovčáček takové spekulace nazval dezinformacemi. Zároveň ale připustil, že je prezident v posledních dvou týdnech nemocen. Kvůli tomu Zeman odvolil přímo v Lánech a na doporučení Zavorala zrušil i účast v nedělní partii na CNN Prima NEWS.

Tagy: