Djokovič vyhrál Turnaj mistrů a vyrovnal Federerův rekord. Získal historickou odměnu

Srbský tenista Novak Djokovič vyhrál pošesté Turnaj mistrů a vyrovnal rekord Švýcara Rogera Federera. Pětatřicetiletý bělehradský rodák ve finále v Turíně porazil Nora Caspera Ruuda 7:5, 6:3 a získal nejvyšší jednorázovou odměnu v historii tenisu. Coby neporažený vítěz dostal šek na 4 740 300 dolarů (přes 111 milionů korun).

Djokovič s Ruudem ani ve čtvrtém vzájemném zápase neztratil set. Závěrečnou akci sezony na ATP Tour ovládl osmý hráč světového žebříčku již v letech 2008 a 2012–2015 a je zároveň jejím nejstarším vítězem.

„Čekal jsem na to sedm let, o to je dnešní výhra sladší,“ řekl Djokovič. Ziskem prestižní trofeje korunoval sezonu, v níž kvůli odmítavému postoji k vakcinaci proti covidu přišel o Australian Open a US Open, ale vyhrál Wimbledon. „Byl jsem unavený z toho, že jsem musel čekat, jestli na turnajích budu hrát, nebo ne. Je to úleva a satisfakce,“ uvedl majitel 21 grandslamových titulů a dlouholetá světová jednička.

Proti Ruudovi využil dva brejkboly z pěti, sám mu nenabídl žádný. První set rozhodl ziskem servisu ve dvanáctém gamu, druhý již ve čtvrtém. „Rozhodly maličkosti. Oba jsme dobře podávali, Casper hrál ze začátku výborně. Zůstal jsem ale po celou dobu koncentrovaný. Jsem moc spokojený,“ dodal Djokovič.

Šestým triumfem na Turnaji mistrů se odpoutal od Ivana Lendla a Peta Samprase. Překonat může i Federera, neboť legendární Švýcar ukončil v září kariéru.

peníze rekord Roger Federer finále odměna Novak Djoković Turnaj mistrů Turín ATP World Tour Finals Casper Ruud tenis Roger Federer