Nejdřív vyřeší právní spor a pak vás motivuje k pohybu při cvičení. O kom je řeč?

Rodiče z ní chtěli mít právničku nebo doktorku. Rozhodla se ale nakonec pro práva. I přesto, že si pohrávala s myšlenkou, že bude grafičkou. Za obor je ale vděčná, tvrdí, že s ním může dělat více věcí najednou. Třeba zakládat fitness on-line projekty. V pořadu Úspěšní byla Andrea Pavelcová naším hostem a ukázala se nám jako právnička i jako lektorka fitness.

Andrea Pavelcová dělá práva v e-commerce a v marketingu. Mimo jiné třeba nastavuje obchodní podmínky pro e-shopy. Většina lidí tyto podmínky podle ní nečte a pouze je odsouhlasí. „Je fajn si je přečíst u drahých věcí nebo služeb, kde nejde úplně odstoupit od smlouvy, třeba když se zavazujeme na nějakou dlouhou dobu. Či si kupujeme roční kurz. Tam bych si to přečetla, pokud si kupujeme něco běžného, už to nečtu ani já,“ říká právnička.

Mám pocit, že dnes doba přeje tomu, kdo se nevzdá. Můžu kolem sebe kopat, až ten obchodník nakonec řekne, ať se na to vykašlou, pojďme jim dát, co chtějí.

Někdy se může stát, že obchodní podmínky přinášejí rizika. Podle Andrey někdy může odpadnout právo na odstoupení od smlouvy. „Pokud nakupujete jako spotřebitel, je spoustu práv, které vám tohle české právo dává. Ale i tak si to podnikatel může nastavit trochu líp pro sebe. Proto je někdy potřeba podívat se na to, zda tam to odstoupení od smlouvy pro spotřebitele je,“ dodává Pavelcová s tím, že takových sporů řeší mnoho. Většinou se to podle jejího názoru vždy vyřeší v klidu.

Sociální sítě a práva

Práva se přesunula už i na sociální sítě, jako je třeba Instagram nebo Facebook. I Influencer, tedy člověk, který je populární na sociálních sítích, často právní pomoc vyhledává. „I ti za mnou chodí. Třeba v případě, kdy se tvoří nějaké nové produkty, nebo je někdo tváří projektu. Musí se třeba řešit, jak se bude nakládat s jeho jménem nebo i fotkou. Vztah ale může být i složitější, třeba mezi agenturou, influencerem a námi,“ říká Andrea s tím, že se s inluencery řeší takové věci, které jsou v hodnotě statisíců nebo milionů. Ti jsou zapotřebí právně podchytit.

Právní vztah se ale neřeší pouze u influencerů. I obyčejný uživatel těchto platforem se může dostat s právem do křížku. „Někdy si lidé kradou fotky na sociálních sítích. Často totiž uživatelé nevědí, že je to autorské dílo a dělat to nemají,“ dodává Pavelcová. Stačí podle ní poslat dopis ze strany právníka a spor je většinou hned vyřešený.

„Pokud přidáme fotku na sociální síť, je stále naše,“ míní. Podle Andrey publikace fotografie na našem profilu neznamená, že ji dáváme někomu jinému. „Zveřejněním dávám pouze té dané platformě licenci, aby tu fotku mohla ukázat a aby mohla tou danou sociální sítí putovat. Rozhodně to ale neznamená, že bych ztrácela nějaká práva. Já jsem autor a tvůrce a můžu akorát poskytnout komukoli licenci,“ dodává právnička.

Podle rodičů ze mě mělo být něco pořádného. Mohla jsem být doktorka, nebo právnička. Tak jsem si vybrala tu právničku.  Napadlo mě dělat grafičku, ale jsem ráda, že jsem právník. Je to obor, se kterým můžete dělat spoustu věcí, třeba fitness programy.

On-line program FitFab Strong

V době, kdy se Andree blížily státnicové zkoušky na Univerzitě Karlově, se rozhodla založit on-line fitness program. Investovala všechny své peníze do projektu, u něhož ani nevěděla, zda bude fungovat. Její risk se vyplatil a dnes má jeden z nejúspěšnějších on-line programů na cvičení a mimo práci právničky se věnuje i sportu. Celý její koncept navíc spočívá v tom, že lidem dává natočené lekce zadarmo.

Věřím, že se to vždy vrátí. I když je to zadarmo. A když vidím, jak mi píšou lidé, že jsme jim s naším projektem změnili život, celé mi to smysl dává.

Sledujte pořad Úspěšní!

Zdolávání nekonečných překážek, mnoho prožitých zklamání a přesvědčování od ostatních, že to nedokážou. I tak vypadá cesta k úspěchu. I tak vypadá život hrdinů v příbězích pořadu Úspěšní!

Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří mají jedno společné – silný životní příběh, nezdolnou vůli a touhu uspět. Mnoho z nás se s nimi ztotožňuje a prožívá podobně těžké životní situace. Teď se můžeme inspirovat od těch, kteří to nevzdali a dosáhli svého. Všechny díly pořadu najdete ZDE.

Děkujeme módní návrhářce Hermině Khalaf Pogosyan za výpůjčku oblečení pro moderátorku pořadu.

Tagy: