reklama

Nejdřív vyřeší právní spor a pak vás motivuje k pohybu při cvičení. O kom je řeč?

Rodiče z ní chtěli mít právničku nebo doktorku. Rozhodla se ale nakonec pro práva. I přesto, že si pohrávala s myšlenkou, že bude grafičkou. Za obor je ale vděčná, tvrdí, že s ním může dělat více věcí najednou. Třeba zakládat fitness on-line projekty. V pořadu Úspěšní byla Andrea Pavelcová naším hostem a ukázala se nám jako právnička i jako lektorka fitness.

reklama

Andrea Pavelcová dělá práva v e-commerce a v marketingu. Mimo jiné třeba nastavuje obchodní podmínky pro e-shopy. Většina lidí tyto podmínky podle ní nečte a pouze je odsouhlasí. „Je fajn si je přečíst u drahých věcí nebo služeb, kde nejde úplně odstoupit od smlouvy, třeba když se zavazujeme na nějakou dlouhou dobu. Či si kupujeme roční kurz. Tam bych si to přečetla, pokud si kupujeme něco běžného, už to nečtu ani já,“ říká právnička.

Mám pocit, že dnes doba přeje tomu, kdo se nevzdá. Můžu kolem sebe kopat, až ten obchodník nakonec řekne, ať se na to vykašlou, pojďme jim dát, co chtějí.

Někdy se může stát, že obchodní podmínky přinášejí rizika. Podle Andrey někdy může odpadnout právo na odstoupení od smlouvy. „Pokud nakupujete jako spotřebitel, je spoustu práv, které vám tohle české právo dává. Ale i tak si to podnikatel může nastavit trochu líp pro sebe. Proto je někdy potřeba podívat se na to, zda tam to odstoupení od smlouvy pro spotřebitele je,“ dodává Pavelcová s tím, že takových sporů řeší mnoho. Většinou se to podle jejího názoru vždy vyřeší v klidu.

Sociální sítě a práva

Práva se přesunula už i na sociální sítě, jako je třeba Instagram nebo Facebook. I Influencer, tedy člověk, který je populární na sociálních sítích, často právní pomoc vyhledává. „I ti za mnou chodí. Třeba v případě, kdy se tvoří nějaké nové produkty, nebo je někdo tváří projektu. Musí se třeba řešit, jak se bude nakládat s jeho jménem nebo i fotkou. Vztah ale může být i složitější, třeba mezi agenturou, influencerem a námi,“ říká Andrea s tím, že se s inluencery řeší takové věci, které jsou v hodnotě statisíců nebo milionů. Ti jsou zapotřebí právně podchytit.

Právní vztah se ale neřeší pouze u influencerů. I obyčejný uživatel těchto platforem se může dostat s právem do křížku. „Někdy si lidé kradou fotky na sociálních sítích. Často totiž uživatelé nevědí, že je to autorské dílo a dělat to nemají,“ dodává Pavelcová. Stačí podle ní poslat dopis ze strany právníka a spor je většinou hned vyřešený.

„Pokud přidáme fotku na sociální síť, je stále naše,“ míní. Podle Andrey publikace fotografie na našem profilu neznamená, že ji dáváme někomu jinému. „Zveřejněním dávám pouze té dané platformě licenci, aby tu fotku mohla ukázat a aby mohla tou danou sociální sítí putovat. Rozhodně to ale neznamená, že bych ztrácela nějaká práva. Já jsem autor a tvůrce a můžu akorát poskytnout komukoli licenci,“ dodává právnička.

Podle rodičů ze mě mělo být něco pořádného. Mohla jsem být doktorka, nebo právnička. Tak jsem si vybrala tu právničku.  Napadlo mě dělat grafičku, ale jsem ráda, že jsem právník. Je to obor, se kterým můžete dělat spoustu věcí, třeba fitness programy.

On-line program FitFab Strong

V době, kdy se Andree blížily státnicové zkoušky na Univerzitě Karlově, se rozhodla založit on-line fitness program. Investovala všechny své peníze do projektu, u něhož ani nevěděla, zda bude fungovat. Její risk se vyplatil a dnes má jeden z nejúspěšnějších on-line programů na cvičení a mimo práci právničky se věnuje i sportu. Celý její koncept navíc spočívá v tom, že lidem dává natočené lekce zadarmo.

Věřím, že se to vždy vrátí. I když je to zadarmo. A když vidím, jak mi píšou lidé, že jsme jim s naším projektem změnili život, celé mi to smysl dává.

Sledujte pořad Úspěšní!

Zdolávání nekonečných překážek, mnoho prožitých zklamání a přesvědčování od ostatních, že to nedokážou. I tak vypadá cesta k úspěchu. I tak vypadá život hrdinů v příbězích pořadu Úspěšní!

Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří mají jedno společné – silný životní příběh, nezdolnou vůli a touhu uspět. Mnoho z nás se s nimi ztotožňuje a prožívá podobně těžké životní situace. Teď se můžeme inspirovat od těch, kteří to nevzdali a dosáhli svého. Všechny díly pořadu najdete ZDE.

Děkujeme módní návrhářce Hermině Khalaf Pogosyan za výpůjčku oblečení pro moderátorku pořadu.

Tagy:
lifestyle e-commerce práva Úspěšní Andrea Pavelcová FitFab Strong

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion
Nehody

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Janeček si kandidaturou futruje ego. Kalousek se snaží dostat do Senátu

Mnozí adepti, kteří usilují o post prezidenta, nemají šanci, ale chtějí se zviditelnit. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli komentátoři Petr Honzejk a Petr Kamberský. Miliardář Karel Janeček podle nich oznámil kandidaturu včas, avšak spíše než touha po triumfu je důvodem podle nich jen „futrování ega“. Možná kandidatura bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je promyšlenější a má mu otevřít cestu do Senátu.

reklama