reklama

Dostál: Výhody pro očkované jsou represivní, ne všichni se totiž dostanou k vakcíně

Výhody pro ty, kteří se nechají naočkovat vakcínou proti koronaviru? Na rozdíl od nenaočkovaných budou možná moci do restaurací nebo na koncerty. Je to ale vůbec v souladu s českým právem? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS odpovídal Ondřej Dostál, odborník na zdravotnické právo.

reklama

Vláda v rámci nařízení může začít zvažovat výhody pro očkované a zákazy pro neočkované. Údajně by tak mohla zajistit větší bezpečí veřejných prostor, může to ale zafungovat i jako motivace nechat se očkovat. Už nyní se však z veřejnosti ozývají hlasy, jako například ten zpěváka Daniela Landy, které považují povinné očkování nebo dělání rozdílů mezi lidmi s vakcínou a bez za nehorázný zásah do svobody.

Je ale možné, že i ostatní země Evropské unie přistoupí na očkovací pasy a na místa, kde se vyskytuje více lidí – nebo do zahraničí – se bez nich nepodíváme.

Právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál vnímá zvýhodňování očkovaných jako represi. „Výhoda, že očkovaný bude moci do restaurací nebo na různé akce, je nevýhodou pro jiné,“ říká právník.

A co třeba děti?

Dostál sice připouští, že vláda svoji aktivitu může myslet jako motivaci, ale podivuje se nad načasováním. „Motivovat lidi očkováním ve chvíli, kdy tady miliony lidí na vakcínu čekají, je něco, co by mohlo počkat do té doby, až bude moci stát nabídnout očkování více lidem,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Represivní jednání podle něj může nastat i v okamžiku, kdy se někteří lidé nebudou moci nechat dát očkovat. Zmínil přitom osoby, které již koronavirus prodělaly a tudíž mají, alespoň na nějaký čas, imunitu, ale také děti a mladistvé. „Velmi sporné je to i u dětí do 17 let, které zatím nemohou být očkovány,“ doplnil Dostál s tím, že teoreticky může nastat i situace, kdy právě neočkované děti nebudou moci chodit na místa, kam budou smět jejich očkovaní rodiče.

K tématu

Tagy: očkování vakcína Ondřej Dostál 360⁰ Pavlíny Wolfové rozvolňování opatření cestování koronavirus 360°

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci COVID-19 by měl jejich celkový zdravotní stav nejprve zhodnotit lékař. V souvislosti s 33 úmrtími po vakcíně v Norsku to doporučuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten zatím v Česku zaznamenal jeden případ závažného zhoršení zdravotního stavu u seniora nad 80 let, který nastal třetí den po očkování proti koronaviru.

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní
Tetřev zaútočil na běžkařku. Mohl ji považovat za sexuálního partnera, míní ornitolog
V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Do Česka pronikne teplý vzduch z jihu, bude až 7 °C. Ráno komplikovalo dopravu náledí
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Další články
reklama
reklama