Pomůcky do škol rychle zdražují. Jak je nakoupit, aby to co nejméně pocítila peněženka?

Rodiče školáků budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Školní pomůcky jsou zase o něco dražší než před rokem, nový batoh vyjde zhruba na 1 500 korun. Kolik rodiny za základní školní výbavu utratí? A na čem lze výrazně ušetřit?

Obchodníci se už na začátku srpna začali připravovat na masivní zájem rodičů o školní potřeby a zaplnili regály nejrůznějším zbožím. Nejvíce podražilo vybavení pro prvňáky.

Nejdražší položkou ve výbavě prvňáka je školní aktovka, která stojí v kamenném obchodě zhruba 1 500 korun. Mezi nejlevnější pomůcky patří naopak propisky, tužky a pastelky. Vzhledem k velkému množství potřebných kusů se ale jejich cena násobí.

Nejvíce se vyplatí nakupovat pomůcky on-line. Například internetový srovnávač Heureka už zaznamenal nárůst zájmu o školní výbavu až o 50 procent. Cenové rozdíly jsou v některých případech extrémní.

Třeba u jednoho totožného batohu činil u dvou obchodů zhruba 1 200 korun. „Pozorujeme velké rozdíly v nabídkách jednotlivých e-shopů. Dají se ušetřit stovky, ale i tisíce korun,“ zmínila mluvčí společnosti Heureka.cz Adéla Berková.

Zvýšený zájem o školní pomůcky již v polovině léta je podle ekonomů způsoben strachem lidí z dalšího zdražování. „Ceny skutečně mohou být v září citelně vyšší než dnes. Proto si lidé půjčují na věci, u kterých to není rozumné. To se týká právě školních pomůcek,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Z průzkumu společnosti Kruk vyplývá, že při půjčkách na školní potřeby se 45 procent lidí spolehlo na rodinu, dalších 33 procent požádalo banku o méně než pět tisíc korun a zbylých 22 procent chtělo od banky ještě vyšší částku. To se týká především rodin se třemi a více dětmi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.