Dva míče na hřišti a laser v obličeji. Anglie postoupila díky kontroverzní penaltě

Ochotný pád Raheema Sterlinga se většině fanoušků vůbec nepozdával.

Anglie porazila Dánsko a je ve finále

Až do 120. minuty bojovali Dánové o postup do finále Eura po 29 letech. Proti Anglii nebyli po většinu zápasu lepší, v prodloužení už tahali nohy a málokdy se dostali na soupeřovu polovinu. Do 104. minuty drželi vyrovnaný stav 1:1, poté ale přišla kontroverzní penalta, která nakonec semifinálový duel rozhodla. Proč rozhodčí nepřerušil hru, když byly na hřišti dva míče? Simuloval Raheem Sterling? Významnou roli sehrál také laser.

Angličané hráli doma, byli po většinu zápasu lepší a kdyby se hrálo na vytvořené šance, asi by nikdo nemohl namítat, že do finále postoupili zaslouženě. Jenže moment ze 104. minuty, kdy útočník Anglie Raheem Sterling spadl po rychlém průniku do pokutového území, se bude diskutovat ještě dlouho.

Podle videorozhodčího, který nedovolený zákrok posuzoval, fauloval dánský hráč s číslem 5 Joakim Maehle. Jak ukazuje záběr, k lehkému kontaktu kolene na koleno došlo, ale je otázkou na fotbalové odborníky a rozhodčí, zda šlo o tak závažný zákrok, po kterém se musela odpískat penalta.

Harry Kane napoprvé brankáře Kaspera Schmeichela nepřekonal, dánský gólman ale vyrazil míč přímo na kopačku anglického kanonýra, který se z dorážky nemýlil a rozhodl tak o historicky první účasti ve finále evropského šampionátu.

Kamery ale odhalily ještě jeden sporný moment, který penaltě předcházel. Když si to Sterling štrádoval do pokutového vápna, objevil se na hřišti druhý míč. Pravidla říkají, že rozhodčí by měl přerušit hru, pokud ji druhý balón ovlivní.

Míč přímo hru neovlivnil, Sterling ale proběhl jen několik decimetrů kolem něj. Nizozemský sudí Danny Makkelie se rozhodl, že k ovlivnění hry nedošlo. Zda se mýlil, mohou opět posoudit hlavně experti či jiní rozhodčí. Nejen dánští fanoušci mají podle reakcí na sociálních sítích jasno. Šlo o chybu, která nepřímo poslala Anglii do finále. Unavení Dánové se totiž v posledních 15 minutách už prakticky na nic nezmohli.

Schmeichel a zelený laser v obličeji

Detailní záběry po utkání odhalily ještě jednu nesportovní věc. Jak je vidět na videu, dánskému brankáři Kasperu Schmeichelovi svítil jeden z diváků do obličeje zeleným laserem. A to jen pár sekund před tím, než Kane vystřelil.

I přes všechny sporné momenty postoupili Angličané do vysněného finále. To si zahrají opět na domácím londýnském stadionu ve Wembley. Soupeřem jim v neděli večer bude Itálie.

Anglie laser EURO 2020 Dánsko simulace fotbal sport rozhodčí penalta míč Kasper Schmeichel Harry Kane EURO 2021 Raheem Sterling Danny Makkelie