Dvě medaile z hodu oštěpem! Vadlejch s Veselým vybojovali stříbro a bronz

Čeští oštěpaři Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý vybojovali na olympiádě fantastický úspěch, získali stříbrnou a bronzovou medaili. První skončil Ind Níradž Čopra. Česká výprava tak v Tokiu zarovnala svůj medailový účet na jedenácti cenných kovech, zažívá nejúspěšnější letní hry v samostatné historii.

Formu našli v nejlepší možnou chvíli. Čeští oštěpaři Jakub Vadlejch s Vítězslavem Veselým se ve finále olympijské soutěže blýskli parádnimi hody, které jim vynesly celkově druhé a třetí místo.

Pro českou výpravu v Tokiu to znamená desátou a jedenáctou medaili. Díky zisku čtyř zlatých, čtyř stříbrných a tří bronzových zažívá nejúspěšnější letní hry v samostatné historii.

Oba čeští oštěpaři o sobě v posledních letech nedávali příliš vědět a ani letošní sezona nebyla až dosud oslnivá. V Tokiu jim to však vyšlo. Ukázali, že oštěp je parádní česká disciplína. I trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný v hledišti musel mít radost.

„Všechno vyšlo perfektně, nemohu říct jediné záporné slovo,“ řekl Vadlejch. „Je to hrozně zvláštní, v hlavě se mi teď motá asi tisíc myšlenek a vůbec to nejde uchopit. Šel jsem sem s čistým štítem, věděl jsem, že jsem víc udělat nemohl, a když to takhle všechno zapadne a povede se to, je to skvělé.“

Finále začal nejlépe Čopra, který zvítězil už v kvalifikaci. Ve druhé sérii si vedení upevnil hodem dlouhým 87,58 metru. Třetím pokusem dlouhým 85,44 metru se k němu přiblížil Veselý, ve 38 letech nejstarší z oštěpařů ve finále. Mistr světa z roku 2013 nehodil tak daleko posledních pět let.

„To díky tomuhle Víťově hodu mám stříbro. Fantasticky mě totiž vybičoval,“ svěřil se Vadlejch.

I on si vzápětí zapsal nejlepší výkon roku. V páté sérii hodil 86,67 metru a získal stříbro stejně jako na mistrovství světa před čtyřmi lety. Veselý si ve svém čtvrtém olympijském finále zopakoval devět let starý bronz z Londýna, který však dostal až dodatečně po vyloučení dopujícího Ukrajince Oleksandra Pjatnycji.

„Pro mě je kouzelné, že se mi teď v Tokiu povedlo vybojovat medaili,“ připustil Veselý. „Já jsem ten Londýn prožíval dost těžce, protože jsem tam byl favorit. Tehdy jsem si říkal, že nikdy už takovou šanci na medaili nebo na výhru mít nebudu.“

Smutno bylo naopak největšímu favoritovi Johannesi Vetterovi. Německý mistr světa z roku 2017 neprohrál osmnáctkrát v řadě, za poslední dva roky je jediný, kdo hází přes 90 metrů a ohrožuje světový rekord Jana Železného. Jenže finále mu nevyšlo, skončil až devátý s výkonem 82,52 metru.

„Upřímně mě to mrzelo, když jsem ho viděl odcházet, to bylo emotivní,“ přiznal Vadlejch. „Opravdu ho to dneska setnulo. Myslím, že budou muset trochu zapracovat na hlavě, protože s letošňákem 96 metrů nemít medaili a nebýt ani v osmičce, nic moc.“

Čeští oštěpaři si za svůj úspěch vysloužili vedle medailí ještě jednu odměnu. Bezprostředně po vyhlašování vítězů se totiž Vadlejch dozvěděl, že bude při slavnostním zakončení olympijských her vlajkonošem české výpravy.

Před pěti lety v Riu de Janeiro nesl při zakončení vlajku kajakář Josef Dostál, který v Brazílii získal stříbro na singlkajaku a bronzovou medaili se čtyřkajakem. O čtyři roky dříve měla tu čest dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková.

Slavnostní zakončení XXXII. letních olympijských her začne v neděli ve 13:00 SELČ.

Londýn Tokio Olympijské hry medaile Barbora Špotáková atletika Letní olympijské hry v Tokiu 2021 bronzová medaile Vítězslav Veselý Jakub Vadlejch hod oštěpem stříbrná medaile Jan Železný