reklama

Po útoku jsem bez oka, prozradila pobodaná žena z Chaber. 14letý chlapec stíhání unikne

Dvojnásobný pokus o vraždu v pražských Dolních Chabrech zřejmě zůstane bez trestu. Policie vyšetřování odložila, protože útočníkem byl teprve 14letý chlapec. V tomto věku totiž není trestně odpovědný. Napadená žena a její rodina nechtějí vývoji vyšetřování uvěřit. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS matka popsala, s čím se nyní musí rodina vyrovnat.

reklama

Agresivně se nikdy dřív nechoval. Přesto 14letý chlapec, který u rodiny podle informací CNN Prima NEWS opakovaně přespával, na její členy zaútočil. Incident se stal v noci na 28. dubna v Ploskovické ulici v Praze 8. Cílem měl být stejně starý hoch a jeho mladší sestra. Před tu se ale vrhla její matka. Tu útočník zasáhl nožem do oka, další rány jí měl zasadit do krku a ruky.

Čtrnáctiletý útočník napadl také jejího syna. „Zjistilo se, že má poškozené nervy. Oba dva máme trvalé následky. Jemu zlobí jeho dominantní pravá ruka, v září jde na další operaci. Já jsem bez oka a také mám problémy v rukou,“ popsala žena situaci po půl roce.

Po útoku sebrala poslední zbytky sil a schovala děti do auta. Pro mobilní telefon se ale musela vrátit do domu. Teprve pak se jí podařilo přivolat pomoc. Jak k útoku přesně došlo a čím argumentuje policie, se můžete dočíst zde.

Záchranáři tehdy uvedli, že na místě ošetřili dva lidi ve velmi vážném stavu. Policisté poté poblíž vypátrali čtrnáctiletého hocha. Možné spojitosti nekomentovali. Z vyjádření záchranářů vyplynulo, že i on byl vážně zraněný.

Útočníkovi hrozí maximálně ústav nebo dozor probačního úředníka

Státní zastupitelství teď může rozhodnout, že případ skončí u soudu pro mladistvé. Ten ale chlapce nemůže potrestat odnětím svobody. Trestem může být například nařízená ochranná léčba nebo dohled probačního úředníka. „Bude normálně mezi námi, pustí ho do školy a tak. Copak musíme počkat, až zabije někoho jiného, až mu bude patnáct?“ reagovala napadená matka na odložení případu.

V Česku se několikrát v posledních letech debatovalo o možném snížení hranice trestní zodpovědnosti. Zákonodárci se ale nikdy neshodli v dostatečně velkém počtu. Pro snížení byl například premiér Andrej Babiš (ANO). „V Německu, Rakousku a na Slovensku mají hranici trestní odpovědnosti shodně 14 let. Měli bychom ji mít stejnou,“ řekl v anketě MF DNES.

„Jsem pro snížení této hranice, ovšem nikoli plošně, nýbrž pouze u nejzávažnějších úmyslných trestných činů páchaných například za použití násilí,“ reagovala třeba Jana Černochová z ODS.

Řada politiků i odborníků ale upozorňuje na to, že snížení hranice trestní odpovědnosti problém nevyřeší, naopak ho může prohloubit. „Zavřít dítě do kriminálu problém nevyřeší. Naopak se v něm naučí ještě víc lumpáren,“ míní kolega Černochové z ODS Petr Bendl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

reklama