Ekonom Hampl: Inflaci je třeba zkrotit, jinak rozleptá společnost. Nebude to zadarmo

Mojmír Hampl, člen Národní rozpočtové rady

K věci (707)

Když přichází pandemie nebo válka, ekonom vidí hodně mlhy a v ní jen nějaké obrysy. Jeho úkolem je upozorňovat, že nelze mít vše, že je vždy něco za něco, protože politici to říkají jen neradi. „My jako voliči tohle nechceme slyšet. My máme rádi, když je nám prezentováno, že můžeme mít všechno najednou a nic to stát nebude,“ řekl Mojmír Hampl, člen Národní rozpočtové rady v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

„Když Rusové napadli Ukrajinu, první co mě napadlo, že bude velmi těžké dávat do pořádku veřejné finance. Ještě na podzim nebo na začátku letošního roku jsem věřil, že bude vůle i síla a odhodlání nastavit nějakou cestu k tomu, abychom veřejné finance ozdravili,“ řekl Mojmír Hampl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Právě vypuknutí válečných konfliktů je událost, na kterou je i ekonomie ve svých předpovědích krátká. „Ekonomie není přírodovědný obor, byť pracuje s čísly. Nerad bych působil tak, že ekonomie neumí říci nic, spoustu věcí říci umí,“ dodal Hampl. Ekonomové se podle něho snaží pomáhat dobrému rozhodování nebo korigovat špatné. Finální rozhodnutí je ale na politicích.

Jako voliči nechceme nepříjemné věci slyšet

Přesto nejsou všichni ekonomové zajedno v tom, jaké jsou příčiny různých jevů nebo jak se na ně z pozice hospodářské politiky má reagovat. Hampl v této souvislosti připomněl různé pohledy lékařů na to, jak řešit pandemii koronaviru, jíž jsme poslední dva roky čelili. „Vidíte, že i mezi lékaři jsou velmi různé světonázory. Ty jsou najednou ve veřejném prostoru a mohou působit matoucím dojmem. Nebudu zastírat, že i mezi ekonomy jsou různé názory na to, jak má svět vypadat,“ řekl bývalý viceguvernér České národní banky.

Úkolem ekonomů je podle Hampla neustále upozorňovat na to, že je vždy něco za něco. „Nemůžete mít všechno dobré zároveň. Aby bylo dosaženo jednoho výsledku, musíte něco jiného obětovat. Že se za všechno platí, že nelze mít něco zadarmo, to je základ ekonomického uvažování, který v debatě často je, ale také často chybí, protože my jako voliči tohle nechceme slyšet. My máme rádi, když je nám prezentováno, že můžeme mít všechno najednou a nic to stát nebude,“ upozornil Hampl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Kterým ekonomům máme věřit, podle Hampla záleží mimo jiné na argumentech, ale i na našem vlastním světonázoru. Tedy zda například věříme spíše tomu, že s vlastními penězi máme nakládat sami, nebo je naopak dávat do jednoho balíku, ze kterého je stát přerozděluje. „Kromě toho je dobré se dívat, zda se naplňují předpovědi, které konkrétní člověk říká,“ zdůraznil.

Podléháme iluzi, že peníze rostou na stromech

Hampl nesouhlasí s tím, že by Česko nyní zažívalo nejhorší časy ve své historii. Problém však vidí v tom, že dnes už jako by skoro nikoho netrápilo, kam směřují české veřejné finance. „Za poslední dva roky jsme otevřeli Pandořinu skříňku a minulá vláda vytvořila iluzi, že všechno zadarmo jde, že peníze rostou na stromech. Z této iluze jsme ale nevyrostli. Nyní nemáme jednoduché řešení, jak se s tím vyrovnat,“ řekl.

Stát by měl podle Hampla v současné situaci pomáhat jen těm, kteří to opravdu potřebují. „Nekopírujme v tomto Evropu a nedělejme opatření, která bude těžké za rok či za dva vracet zpět,“ dodal. Příspěvek pět tisíc korun, který se vláda chystá vyplatit rodinám s nezletilými dětmi, považuje za „hodně plošný“.

Mojmír Hampl považuje za velké nebezpečí současnou dvoucifernou inflaci. „Plédoval bych za co nejrychlejší návrat k cenové stabilitě, protože jinak nám inflace rozleptá celou společnost. Do konce roku se k žádné jednociferné inflaci nevrátíme. Je ale naděje, že inflace se v příštím roce zklidní. Nevíme ale, jak bude vypadat geopolitická situace,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Tagy: