Ekonomka: Vláda lhala už od počátku. Za díru v rozpočtu nemůže válka, ale přístup k daním

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) plánuje státní rozpočet pro příští rok se schodkem 295 miliard korun, což omlouvá zejména nynější složitou ekonomickou situací a válkou na Ukrajině. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové je ale problém někde jinde a daleko hlubší. Mluvila o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Tahle vláda lhala od samého počátku, kdy tvrdila, že nebude sahat na daně. Ten rozpočtový problém ale není spojený ani s energiemi, ani s konfliktem na Ukrajině,“ popisovala Švihlíková.

Podle Švihlíkové, někdejší jedničky Strany Práv Občanů Zemanovci na Vysočině ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2013, sahají příčiny současných problémů několik let zpět. „Ten strukturální deficit vznikl už předtím. A co je na tom ještě závažnější je to, že některé strany této vládní koalice se na tom dost zasloužili. Vzpomeňme, co vše se tedy odehrálo za covidové doby, kdy se začalo hmatat do těch příjmů,“ pokračovala ekonomka.

Snižování výdajů

Stejného názoru je i Bartoň. „Pokud chceme odkovidovadět rozpočet, tak bychom měli sledovat cestu, kterou jsme se sem dostali,“ vysvětloval ekonom. „Ty stomiliardové deficity byly z větší části způsobené nárůstem výdajů a snížením příjmů,“ dodal Bartoň.

Pokud se současným stavem veřejných financí vláda nic neudělá, vystavuje dle expertů státní rozpočet do budoucna zásadním problémům. „Jakmile se nic nepodnikne, takovéto výdaje se zafixují na nekonečno, a pak už je nepůjde vrátit,“ uzavřel Bartoň.

Celou debatu ekonomů nejen o státním rozpočtu, ale i o aktuálních cenách energií nebo potravin, můžete zhlédnout v úvodním videu tohoto článku.

Tagy:
Ukrajina státní rozpočet CNN Prima NEWS Kraj Vysočina Ilona Švihlíková vláda Petra Fialy Poslanecká sněmovna ČR ruská invaze na Ukrajinu Strana Práv Občanů