reklama

Elektromobily budou moci jezdit rychleji než spalovací auta. Po Rakousku to zavádí i Wales

Většina vyspělých zemí uvažuje nad novými způsoby, jak snížit emise ze silniční dopravy. Ve stále více zemích se zavádějí opatření směřující ke snížení maximální povolené rychlosti na dálnici i mimo ni. Ale jen pro auta se spalovacím motorem.

reklama

Dotace na cenové zvýhodnění, parkování zdarma nebo jízda ve vyhrazeném pruhu. To je jen pár bonusů, které už elektromobily v některých zemích či městech mají. Jinde jdou ovšem ještě dál a chtějí u elektromobilů zvýšit maximální povolenou rychlost, respektive ji více omezovat u spalovacích aut. Nejde přitom jen o bláznivou myšlenku osamoceného ekologického aktivisty, v sousedním Rakousku mohou jezdit majitelé elektromobilů rychleji než ostatní už dnes.

Zvýhodnění i omezení pro všechny

Rakouská vláda přijala už v roce 2018 zákon o kontrole emisí vypouštěných do ovzduší, v rámci kterého snížila maximální rychlost na vybraných úsecích dálnic (zónách IG-L) ze 130 km/h na 100 km/h. Výjimku v těchto oblastech však mají elektromobily, které mohou nadále využívat klasický limit 130 km/h. V zákoně bylo ale také přesně definováno, jak má vypadat registrační značka pro elektromobil nebo vozidlo poháněné vodíkem. Což ne vždy splňovali řidiči ze zahraničí.

Proto se tento přístup okolním zemím nelíbil. Například německý autoklub ADAC zajistil právní služby pro svého člena, který jel v IG-L zóně se svou Teslou stejně rychle jako zvýhodněný elektromobil s rakouskou registrační značkou. Případ se dostal až k Evropské komisi, která toto opatření zrušila jako diskriminační, a zahraniční elektromobilisté tedy nově mohou jezdit v daných úsecích stejně rychle jako domácí elektroauta.

Opravdu méně škodlivé?

Rakouská vláda argumentuje, že jednak u elektromobilů ani ve vyšších rychlostech nehrozí, že by produkovaly během své jízdy jakékoliv emise, a dále pak nejsou při jízdě tak hlasité. Toto zvýhodnění tedy podle Rakušanů nemá jen podpořit prodej elektromobilů, ale má i praktické důvody.

Rychlá jízda v elektromobilu ale snižuje jeho dojezd a škodí teoreticky sekundárně i životnímu prostředí více než běžné spalovací automobily. Pokud má totiž elektromobil na dálnici poloviční dojezd, musí nezbytně vyhledat nabíjecí stanici dříve. V takovém případě nelze zapomínat na skutečnost, že elektrická energie ze sítě může pocházet z elektráren na fosilní palivo, které mají výrazně negativní vliv na životní prostředí.

Podobnou iniciativu jako v Rakousku rozvíjejí i v britském Walesu, kde byla maximální rychlost automobilů omezena na 50 mil za hodinu (80 km/h). Na pěti místech v zemi mohou řidiči dostat už od začátku října za překročení této rychlosti pokutu. Velšská vláda se tímto způsobem podle serveru BBC snaží o další zlepšení stavu ovzduší. Je tedy nasnadě, že elektromobilů se tvrdé opatření netýká.

Tagy:

Hlavní zprávy

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy
Koronavirus

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy

Brazílie vyhlásila stav nejvyšší pohotovosti. Ve městě Belém se objevila nová podvarianta covidové mutace delta známá jako AY.33. Nedokáží ji rozpoznat rychlotesty ani PCR testy. Lékaři odhalili její přítomnost až poté, co zaslali na sekvenování 166 vzorků pacientů z hlavního města státu Pará, ležícího na severu této latinskoamerické země.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny
Vláda

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

Flegr: Hromadné akce se měly dávno omezit. Máme výhodu, že Češi jsou bonzáci

Je potřeba co nejvíce testovat. Jde o alternativu k lockdownům a ostatním protikoronavirovým opatřením. CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho není problém provést stovky tisíc PCR testů denně. Zároveň Flegr uvedl, že počet účastníků na hromadných akcích se měl dávno omezit. Výhodou podle něj je, že Češi jsou „bonzáci“, kteří rádi spolupracovníky porušující opatření nahlásí.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Mezi Českou Třebovou a Pardubicemi v pondělí nejezdily vlaky. Kvůli stavbě mostu

Na železničním koridoru mezi Pardubicemi a Českou Třebovou u Uherska na Pardubicku byl asi na 2,5 hodiny preventivně zastaven provoz vlaků kvůli komplikacím při stavbě tamního silničního mostu. Jeho konstrukce při betonáži poklesla. O dočasné zastavení provozu proto Správu železnic požádalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Na Twitteru to uvedl jeho mluvčí Jan Rýdl.

reklama