Elektromobily jen pro bohaté? Mapa jejich rozšíření v Evropě hovoří jasnou řečí

Studie zveřejněná Evropským sdružením výrobců automobilů (ACEA) ukazuje propastné rozdíly v rozšíření nabíjecí infrastruktury v rámci zemí EU. Zatímco v Německu a především rozlohou malém Nizozemí mají řidiči k dispozici desetitisíce nabíječek elektromobilů, v jiných zemích se musejí spokojit jen s desítkami.

Německo a Nizozemsko tvoří méně než 10 % celé rozlohy EU, na jejich území je však dislokována rovná polovina všech nabíječek elektromobilů v Unii. Zbývající polovina je rozptýlena v ostatních 25  zemích, které pokrývají 90 % rozlohy unijního regionu. Právě uvedené elektromobilní velmoci mají přitom v rámci EU zásadní slovo v zavádění pro-elektromobilní evropské legislativy.

Bohatí a chudí, velcí a malí

Rozdíl mezi zeměmi v horní a dolní části žebříčku je obrovský. Nizozemsko – země s největší infrastrukturou – má téměř 1 600krát více dobíjecích míst než země s nejmenší infrastrukturou (Kypr s pouhými 57 nabíjecími místy). Jenom Nizozemci mají tolik nabíječek jako 23 členských států dohromady. Pokud jde o četnost dobíjecích bodů, existuje jasné rozdělení mezi zeměmi střední a východní Evropy na jedné straně a zeměmi západní Evropy na straně druhé.

Česko se v tomto porovnání aktuálně nachází v dolní polovině žebříčku. Na konci loňského roku bylo v Česku evidováno asi 950 dobíjecích stanic a na nich celkem 1 858 nabíjecích bodů. V prvním čtvrtletí letošního roku MPO eviduje 978 nabíječek a 1 908 bodů, takže lze předpokládat, že se počet nabíjecích stanic brzy přehoupne přes 1 000. Česku v roce 2021 vzrostl průměrný počet dobíjecích stanic na jeden tisíc obyvatel na 0,25 stanice, zatímco v roce 2020 to bylo pouze 0,09 stanice. Spolu se Švédskem, Rakouskem a Švýcarskem patří Česko mezi čtveřici zemí, které během jednoho roku v budování dobíjecí infrastruktury významně pokročily. I přes razantní nárůst množství nabíjecích stanic jsme však v evropském kontextu pořád daleko za průměrem. Jiné země EU jsou na tom ale ještě mnohem hůř.

Například velká „východní“ země jako Rumunsko – asi šestkrát větší než Nizozemsko či Česko – má pouze 0,4 % všech dobíjecích míst v EU (ČR má 0,7 %). Přestože za posledních pět let došlo v EU k výraznému nárůstu počtu dobíjecích bodů (+180 %), celkový počet (307 tisíc) zdaleka nedosahuje požadované úrovně. Aby byly splněny cíle CO2, prodej elektrických vozidel bude muset ve všech zemích EU výrazně narůst.

Nedávná studie ukazuje, že do roku 2030 by bylo zapotřebí až 6,8 milionu veřejných nabíjecích stanic, aby bylo dosaženo navrhovaného 55% snížení emisí CO2 pro automobily – což znamená, že musíme zaznamenat více než 22násobný růst za méně než 10 let. Situaci má pomoci řešit nařízení o infrastruktuře alternativních paliv (AFIR), které loni navrhla Evropská komise. Ambice tohoto plánu jsou podle ACEA příliš nízké.

„Některé země jsou se zaváděním infrastruktury napřed, většina ale výrazně zaostává,“ uvedl generální ředitel ACEA Eric-Mark Huitema. „Vyzýváme tvůrce politik, aby posílili AFIR, aby mohla dosáhnout cíle vybudovat hustou evropskou síť nabíjecích stanic, která se bude rozprostírat od severu k jihu a od východu na západ,“ doplnil.

Země EU s největším počtem nabíjecích bodů

Pořadí Země Počet nabíjecích bodů
1. Nizozemsko 90 284
2. Německo 59 410
3. Francie 37 128
4. Švédsko 25 197
5. Itálie 23 423
zdroj: ACEA

Země EU s nejmenším počtem nabíjecích bodů

Pořadí Země Počet nabíjecích bodů
1. Kypr 57
2. Malta 98
3. Litva 207
4. Estonsko 385
5. Lotyšsko 420
zdroj: ACEA

Tagy:

Hlavní zprávy

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo
Názory

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:07

U vjezdu do Lymanu vlaje ukrajinská vlajka vztyčená ukrajinskými vojáky

14:45

Ukrajinští vojáci vstoupili do Lymanu, píše server Meduza

13:52

Visingr o obklíčení města Lyman

13:31

Dvě desítky mrtvých mezi civilisty na severovýchodě Ukrajiny si vyžádalo ruské ostřelování, oznámil šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

Nejsem připraven zabíjet. Ruský rapper raději spáchal sebevraždu, než aby válčil

Sedmadvacetiletý ruský rapper Walkie spáchal sebevraždu, aby nemusel na frontu. Umělec – vlastním jménem Ivan Vitalijevič Petunin – se tím vzepřel mobilizaci vyhlášené prezidentem Vladimirem Putinem. Jeho tělo našla policie poblíž výškové budovy v Krasnodaru. Předtím na sociálních sítích zveřejnil vzkaz na rozloučenou, ve kterém veřejnosti sdělil, že nemá právo nikoho zabíjet pro jakékoliv ideály.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinská armáda podle prvotních informací serveru Medusa získala zpět pod kontrolu město Lyman.

Záběry z boje: Dron rozmetal oddíl Rusů. Nechoďte po zoraných polích, vzkázali Ukrajinci

Ukrajinská brigáda Sil teritoriální obrany (TDF) u Dněpru poslala ruským okupantům třaskavý vzkaz. Ve spolupráci s členy speciálních operací (SOF) rozmetali za pomoci granátu svrženého z dronu skupinku ruských vojáků, kteří postupovali válečnou zónou přes jedno z tamních polí. Záběry nepřátelských ozbrojenců, značně otřesených výbuchem, sdílely TDF na svém oficiálním Twitterovém účtu. Zároveň si neodpustili na jejich adresu škodolibě zavtipkovat.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Skandál v Chile. Fanoušci slavili výročí stadionu, ten se jim „odvděčil“ kolapsem

Byl to vskutku netradiční trénink chilského fotbalového týmu Colo-Colo. Na stadion Montumental v hlavním městě Santiago dorazily desetitisíce fanoušků, ačkoliv se nehrál žádný zápas. Chtěly totiž oslavit fakt, že jejich domácí stánek byl postaven před 33 lety a k tomu se chystá velké utkání. Stadion ale při výročí podporovatele nepotěšil – jeho vrchní část se na diváky zřítila a několik z nich zranila.

Ruské střely zabily 20 civilistů na útěku. Neospravedlnitelná krutost, zuří gubernátor

Nejméně dvě desítky lidí, včetně deseti dětí, přišly o život v ruské palbě na kolonu aut s evakuovanými civilisty, kteří se snažili uniknout do bezpečí před ruským ostřelováním nedávno osvobozených míst na severovýchodě Ukrajiny. Oznámila to v sobotu ukrajinská média s odvoláním na gubernátora Charkovské oblasti Oleha Syněhubova a šéfa ukrajinské tajné služby SBU Vasyla Maljuka.

Meghan rozzuřila titulka s její fotkou. Rasismus, obvinila časopis kvůli známé písni

Vévodkyně Meghan vzbudila řadu kontroverzí. Vůbec nejcitlivější bylo nařčení královské rodiny z rasismu. A nyní se opět zdá, že je toto téma pro bývalou herečku opravdu zásadní. Nová kniha s názvem Courtiers odhaluje, že manželka prince Harryho měla být pohoršena i další skutečností. Obálka časopisu Vanity Fair z roku 2017 byla podle ní rasistická, informují zahraniční weby.

Domácí zpravodajství

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.