Kolumbie žádá legalizaci kokainu. Válka proti drogám je nesmyslná, sdělil prezident

Kolumbijský prezident Gustavo Petro předstoupil před politiky v OSN a vyzval k „ukončení nesmyslné války proti drogám“. Je totiž toho názoru, že je neúspěšná a větší problém vidí v oblasti klimatu a životního prostředí, přičemž zmiňuje zejména uhlí a ropu. Jeho blízký spolupracovník před časem uvedl, že by si dovedl představit, že by v Kolumbii došlo k legalizaci kokainu, což je artikl, kterým je jihoamerická země proslulá a který je rovněž jejím nejvíce vyváženým zbožím.

V nedávném projevu na půdě OSN Petro řekl, že ačkoliv je jeho země krásná,  je v ní zároveň až příliš prolévána krev. A to hlavně v místech, jako jsou deštné pralesy. „Pralesy, které bychom se měli snažit zachránit, jsou naopak ničeny. Abychom zničili koku, tak na ni hází jedy jako glyfosáty, které se dostávají i do našich vod,“ zmínil jeden z důsledků boje proti drogám v Kolumbii.

„Džungle hoří, zatímco vy vedete válku a hrajete si. Džungle, klimatický pilíř tohoto světa, zmizí společně se vším životem,“ pronesl dále kolumbijský prezident. Petro poukázal na to, že mnohé státy na jedné straně volají po ochraně životního prostředí a záchraně Amazonie, která je označována za „zelené plíce světa“, ale na té druhé jsou deštné pralesy vypalovány kvůli válce proti drogám. V džungli se totiž pěstuje kokainovník pravý (koka), z něhož se následně vyrábí kokain, ale také se v ní často skrývají různé drogové kartely.

Petro, který evidentně není fanouškem fosilních paliv, přišel s otázkou, čemu je lepší dát přednost. „Co je pro lidstvo jedovatější? Kokain, nebo ropa s uhlím? Nejmocnější názory prosadily, že kokain je jed a musí být zakázán, i když způsobuje jen minimum úmrtí na předávkování. Uhlí a ropa ale musejí být chráněné, přestože mohou vyhubit veškeré lidstvo,“ podivoval se na půdě OSN kolumbijský prezident.

Hlava kolumbijského státu vyhlásila, že je na čase ukončit „nesmyslnou válku proti drogám“, která dle jeho slov „trvá již přes 40 let a k vítězství nevede“. Petro zároveň zmínil, že takto hovoří za „všechny země Latinské Ameriky“.

Legalizace a zdanění

Sám má vlastní recept, jak zabránit šíření a užívání drog v čele s kokainem. „K tomu nepotřebujeme války. Je nutné vybudovat lepší společnost,“ pronesl svoji myšlenku Gustavo Petro.

Kolumbijský prezident, který nastoupil do úřadu teprve letos v srpnu, není ve svém názoru osamocený. Například šéf kolumbijské finanční správy Luis Carlos Reyes otevřeně hovoří o tom, že je potřeba kokain přestat považovat za nezákonný. „Kokain musí být zlegalizovaný a zdaněný,“ má jasno Reyes.

Na kokainu zbohatl Escobar a další narkobaroni

Kolumbie je už po léta největším světovým vývozcem zmiňované drogy, přičemž většina peněz plyne do kapes místních drogových kartelů. Lokální úřady mají již desítky let k dispozici i finance z USA, aby mohly vést boj proti pašerákům a kartelům.

Ukazuje se však, že není příliš úspěšný. V roce 2021 se konkrétně do USA dostalo největší množství kokainu v historii a v Kolumbii se ho vyrábí více než v minulosti. Washington měl jen za posledních 20 let na drogovou válku vynaložit miliardy dolarů.

Produkce a vývoz kokainu ze země roste i přesto, že největší rozmach zažíval obchod s touto drogou na konci minulého století. Mnozí si jistě vzpomenou na legendárního narkobarona Pabla Escobara, který z velké míry ovládal místní trh s kokainem v 80. a 90. letech. Uvádělo se, že Escobar byl díky tomu jedním z nejbohatších lidí planety.

Tagy: