Evropa nemá přirozeného lídra. Putin má výhodu, že rozhoduje sám, tvrdí Svoboda

Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) má ruský prezident Vladimir Putin výhodu. „Rozhoduje sám, nikdo ho nekoriguje a neomezuje. Proti němu však stojí spojenectví 30 států NATO a 27 států Evropské unie. Ty se musí sjednotit,“ podotkl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Putinovo rozhodnutí překročit ukrajinské hranice Svobodu zaskočilo. Očekával, že k podobnému kroku by případně přistoupil až po summitu s americkým prezidentem Joem Bidenem. „Putin se ale rozhodl jít jinou cestou a rovnou vstoupil na území suverénního státu a prohlásil oblasti za republiky,“ podotkl. Putinovým krokem je podle něj nejvíce zaskočena politická reprezentace.

„Co se u Putina děje nevím. Má ale výhodu, že se rozhoduje sám. Proti němu naopak stojí spojenectví 30 států NATO a 27 států Evropské unie. Ty se musí synchronizovat a sjednotit. Taková možnost je velmi komplikovaná. Putina nikdo nekoriguje ani neomezuje. Co bude chtít udělat, to udělá,“ dodal.

Macron je na lídra moc vlažný

Problém Evropy podle Svobody spočívá v tom, že nemá žádného přirozeného lídra. „Takového lídra, který by razil cestu a byl autoritou pro ostatní,“ podotkl a zmínil jména z historie, jako Winston Churchill. Na dotaz, zda by se jím nemohl stát francouzský prezident Emmanuel Macron Svoboda odvětil, že je příliš „vlažný“. „Macron je opatrný, chce vyhrát volby, doma taktizuje. Lídr musí být buď horký nebo studený, ale ne vlažný. Když je takový, je k ničemu,“ zdůraznil.

Svoboda je také názoru, že chystané sankce Evropské unie (EU) musí být důrazné a lidé je nesmí obcházet. „Soukromé subjekty by neměly obcházet sankce prostřednictvím expanzí přes Bělorusko nebo Kazachstán. V Rusku počítají s tím, že někteří obchodníci si vědí rady, sankce nesankce,“ podotkl.

Lobbisté budou následně tlačit na politiky v celé Evropě. „Díky tomu se ukáže pevnost charakteru těchto lidí, musí to vydržet a říci ne, sankce budou. Ne všichni v EU a NATO budou pevní, proto musí přijít ostatní lídři a společně držet basu,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

05:03

Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí na původní hodnotu, u nafty zůstane nižší

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.