Expert: Příliv Ukrajinců české mzdy nesníží. Švihlíková ale varuje před sociálními dopady

Česká republika zatím vydala kolem 170 tisíc pobytových víz lidem, kteří kvůli válce uprchli z Ukrajiny. Pracovní povolení dosud získalo jen asi šest tisíc z nich. Podle expertů bezprostředně nehrozí, že by tuzemský pracovní trh nebyl schopen příchozí pracovní sílu absorbovat. Ekonomka Ilona Švihlíková se ale obává negativních sociálních dopadů. „Volná pracovní místa jsou u nás spjata s velmi nízkou kvalifikací,“ upozornila ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tuzemští zaměstnavatelé podle lednových dat poptávají asi 350 tisíc pracovníků. Ekonomka Ilona Švihlíková ale varuje, že tuto statistiku nelze brát doslovně, protože některá pracovní místa se v ní vyskytují vícekrát. „Některá jsou navíc spjata s velmi nízkou kvalifikací. V tom vidím problém, protože nám to říká, že česká ekonomika generuje pracovní místa, která potřebují jen velmi nízkou kvalifikaci a tím i velmi nízké mzdy,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Firmy se podle ní prý budou beze sporu radovat. „Obávám se těch sociálních konsekvencí. Připomínám, že valná většina příchozích jsou matky s malými dětmi a jejich okamžité nasazení do pracovního procesu nebude úplně snadné,“ dodala.

Tlak na nízké mzdy už před válkou

Podle Ilony Švihlíkové může příliv Ukrajinců do Česka ovlivnit mzdovou hladinu na celém českém pracovním trhu, protože budou ochotni pracovat na nízkokvalifikovaných pozicích za nízké mzdy. „Tato tendence zde byla ještě před tím, než bezprecedentní vlna uprchlíků přišla,“ dodala Švihlíková s tím, že nešlo o dovoz levné pracovní síly jen z Ukrajiny, ale i z balkánských zemí, Mongolska nebo Filipín.

S tím ovšem nesouhlasí ekonom Petr Dufek. „Nelze počítat s tím, že příliv kolem 200 tisíc lidí, z nichž polovinu tvoří děti, druhou polovinu ženy, nějak výrazně ovlivní české mzdy, ať už jedním, nebo druhým směrem,“ vysvětlil ve vysílání.

Stát se připravuje, tvrdí ministerstvo

Podle Dufka český pracovní trh v minulosti prokázal, že je schopen absorbovat cokoli. „Zvládli jsme osmiprocentní nezaměstnanost, teď ji máme velmi nízkou. Nabídka volných pracovních míst je extrémně velká, neobávám se, že by lidé přicházející do České republiky z Ukrajiny práci nenašli,“ dodal.

Ilona Švihlíková apelovala na vládu, aby zajistila, že s uprchlíky z Ukrajiny bude zacházeno důstojně a aby „nedocházelo třeba až k jejich kriminálnímu využívání“. Na to ve vysílání CNN Prima NEWS reagovala Anna Dumont z ministerstva práce a sociálních věcí. „Obavy paní Švihlíkové sdílíme taktéž. Nejdůležitější je, aby lidé, kteří přicházejí, měli co nejrychleji co nejjasnější informace. Proto jsme na našem webu zveřejnili základní informace v ukrajinštině, jakési desatero toho, čeho by se měli vyvarovat, co naopak musí udělat jako první, a podobně,“ upozornila.

Tagy: