Vyjít cyklistovi vstříc není slabost. Buďte klidní, vzkazuje expert řidičům

Vyjít cyklistovi vstříc není známka slabosti, vzkázal motoristům redaktor Autosalonu Jan Blažek. Ve vysílání CNN Prima NEWS konstatoval, že zákon máme hlavě proto, aby si všichni uvědomili, jak se mají na silnicích chovat. Řidiči automobilů budou muset předjíždět cyklisty s minimálním odstupem 1,5 metru od začátku příštího roku.

„Řidiči i cyklisté si musí uvědomit, že je potřeba vzájemná ohleduplnost. Policie nebude zákon v praxi řešit. Řidičům ale může uškodit například při rekonstrukci incidentu s cyklistou,“ odhadl Blažek.

Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiznal, že vzhledem k šířce českých silnic a přejíždění plné čáry je na některých místech nereálné, aby řidič předjel cyklistu bez porušení zákona.

Podobně se na celou problematiku dívá i Blažek. „Když řidič nemá odstup, neměl by předjíždět. Víme ale, jak to na českých silnicích vypadá, problém nastane ve městech i na užších komunikacích,“ podotkl. Dodal, že největší přínos v přijetí zákona je v rozvíření celospolečenské debaty.

Blažek prý na kole projel mnoho zemí a situace v Česku či Slovensku je podle něj jedna z nejhorších. „Byl jsem ve Švédsku nebo Portugalsku. Všichni tam jsou v pohodě, nikdo se na nikoho nezlobí. Dovolávat se, že až cyklisté budou dodržovat zákony, tak je budu předjíždět bezpečně, mi přijde krátkozraké,“ nastínil redaktor Autosalonu.

Traktor a kombajn také jedou pomalu

Řidiči jsou často netrpěliví a při předjíždění cyklistů to platí dvojnásob. Blažek uvedl dvě velmi podobné situace, kdy se ale motoristé chovají odlišně.

„Traktor a kombajn také jedou pomalu. Když je řidiči dojedou, jsou smíření s tím, že je nepředjedou. Cyklistu ale chtějí hned předjet. Z vlastní zkušenosti musím říct, že předjíždění z 10 centimetrů není pro cyklistu příjemné,“ popsal expert.

Samozřejmě, ani cyklisté nejsou svatí a měli by se na silnicích umět chovat. Blažek by uvítal, aby neporušovali předpisy jízdou po chodníku nebo v protisměru a nedělali řidičům naschvály. Ne vždy ale mohou jezdit u krajnice, protože se musí vyhýbat výmolům.

Českým řidičům vzkázal, aby jednali s rozumem. „Doporučil bych vyklidnění. Musí si uvědomit, že vyjít cyklistovi vstříc není známka slabosti, ale mentální vyzrálosti,“ podotkl s tím, že cyklisté i motoristé si musí uvědomit, že pro všechny bude nejbezpečnější, když se obě skupiny dokáží navzájem chovat ohleduplně.

Pokuta dva tisíce korun

Redakce CNN Prima NEWS v polovině září vyzkoušela na vlastní kůži, jak těžké může být zákon dodržovat. Video zachytilo, že pokud by motorista předjížděl cyklistu v 1,5metrové vzdálenosti, musel by v některých místech přejet plnou čáru, a dostat se tak do protisměru.

Pokuta za nedodržení 1,5metrové vzdálenosti řidiče od cyklisty má být až dva tisíce korun. Změna by měla platit od ledna 2022, pokud zákon podepíše prezident.

Novela o pozemních komunikacích prošla Sněmovnou letos v září. Podobná úprava už platí v Německu, ve Francii nebo ve Španělsku. Bezpečnou vzdálenost pro předjíždění cyklistů navrhla uzákonit skupina poslanců v čele s Petrem Dolínkem z ČSSD.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

22:09

Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru

21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.