Experti: Vláda naučila opozici obstruovat. Okamurův monolog byl na úrovni Fidela Castra

Za nekonečné obstrukce ve Sněmovně si podle novinářky Lenky Zlámalová může vládní koalice trochu sama. „Jak glosoval jeden z lídrů koalice: ‚Naučili jsme je obstruovat, tak se nemůžeme divit, že to dělají,‘“ sdělila ve vysílání CNN Prima NEWS. S novinářem Davidem Klimešem se shodla, že šestihodinový projev Tomia Okamury (SPD) byl na úrovni exprezidenta Kuby – Fidela Castra.

Jednání v Poslanecké sněmovně začalo v úterý ve 14:00 a trvá již více než 20 hodin. Řada nových poslanců tak v únoru zažila už druhé jednání, které se táhlo přes celou noc. Podle Zlámalové je situace horší než při poslední schůzi, která trvala více než 35 hodin.

„Okamura mluvil šest hodin, to je na úrovni Fidela Castra. Jak glosoval jeden z lídru koalice: ‚Naučili jsme je obstruovat, tak se nemůžeme divit, že to dělají,‘“ hodnotila. Její přirovnání šéfa SPD k bývalému prezidentovi Kuby vzal za své. „Nesouhlasím s tím, aby před Sněmovnou stály šibenice a u pultíku se táhly projevy srovnatelné s Castrem,“ podotkl.

Ačkoliv jsou obstrukce od opozice legitimní, podle Klimeše by si jednací řád Sněmovny zasloužil změnu. „Poslanci se mohou vracet k pultíku, je tam neomezený čas pro lidi s přednostním právem, a pak to dopadá, jak vidíme. Když se někdo z opozice rozhodne obstruovat, tak přes to nejede vlak,“ uvedl. „Jde však o složitou věc. Musíte vyrovnat dvě věci – aby se volení zástupci lidu dostali ke slovu a aby se občas o něčem skutečně hlasovalo,“ dodal.

Fascinující urputnost vlády

Naproti tomu Zlámalová by jednací řád nechala, jak je. „Pravidla bych měnila až ve chvíli velké krize. Spíše mě ale překvapuje, jak vláda novelu pandemického zákona tlačí. Myslela jsem, že když ji vládě zamítli vlastní senátoři, tak to v tichosti odklidí a půjdou dál,“ sdělila.

Podle ní novela vládu poškozuje. „Nic zásadního nepřináší. Nejen pandemie, ale i další věci by šly řešit podle nouzového stavu. Lidem je jedno, podle čeho se opatření dělají. Vláda si ale vytvořila voodoo panenku: ‚Babiš používal nouzový stav na vše, my ho používat nebudeme.‘ Fiala to neustále opakuje, je to však politicky škodlivé. Urputnost vlády mě fascinuje,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

05:03

Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí na původní hodnotu, u nafty zůstane nižší

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.