Experti: Zeman s Ovčáčkem si rádi z lidí utahují. O prezidentově zdraví máme vědět

Společností nyní rezonuje zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana. Podle politologů Jiřího Peheho a Lukáše Jelínka a redaktorky webu CNN Prima NEWS Barbory Zykmundové by občané i politici měli být o zdraví hlavy státu informováni. Pražský hrad evidentně dle jejich názoru nechce připustit možnost, že by Zeman nebyl takovým hybatelem politického dění jako v minulosti.

Mnoho lidí si klade otázku, zda je ve veřejném zájmu vědět o zdraví hlavy státu. „Není to vůbec tak, že by Miloši Zemanovi někdo přál něco špatného, ale jeho zdraví evidentně v pořádku není a bylo by i vůči jeho voličům fér to přiznat. Nevím, proč to Hrad dělá, ale jsme zvyklí, že si jede svoji linku a tají stav Miloše Zemana,“ uvedla Zykmundová.

Tajnosti nahrávají spekulacím

„Několikrát jsem zažila, že když měl mít prezident tiskovou konferenci nebo se konala nějaká akce, novináři museli nejprve odejít ze sálu, vypnout kamery a ochranka Miloše Zemana přivedla, posadila a teprve poté se mohli všichni vrátit. Miloš Zeman zkrátka není nejmladší, je přirozené, že ve stáří je zdraví podlomené, a nechápu, proč to tají. Možná právě proto vznikají různé fámy a spekulace. Politici říkají, že mentálně je určitě v pořádku, což je asi nejdůležitější zpráva. Bylo by ale lepší, kdyby to komunikovali lékaři, co přesně se s prezidentem děje,“ doplnila Zykmundová.

Jelínek se též domnívá, že tajení Zemanova zdravotního stavu spekulacím nahrává, nicméně Pražskému hradu to je nejspíš jedno. „Jak prezidentův mluvčí, tak i sám prezident si tímto způsobem rád z občanů a novinářů utahují tím, že se informace nezveřejňují nebo se místo informací vysílají na Twitter žalmy nebo modlitby. Myslím, že jedním z důvodů, proč se kolem zdravotního stavu prezidenta dělá tajemno, je jeho role při povolebním vyjednávání. Hrad nechce připustit představu, že by nebyl prezident Zeman takovým hybatelem politického dění. Nejspíš mají pocit, že by se snížila role nebo význam hlavy státu,“ řekl Jelínek.

Maraton předvolebních debat

V pátek začínají volby a až třetina voličů se rozhoduje teprve v posledních dvou týdnech před volbami. „Asi nejlépe finišovala koalice Spolu, které rostly preference nejvíce ze všech politických subjektů, ale bylo to v jednotkách procent, takže se nedá mluvit o nějakém zásadním finiši,“ míní Pehe.

V poslední době můžeme mluvit o maratonu předvolebních debat v různých médiích. Více se akcentovala témata, která od prvopočátku zásadní být neměla. Často se také objevovaly osobní urážky. „Téma migrace, které otevřel Andrej Babiš, si vybral proto, že z něj udělá téma voleb, a povedlo se mu to. Hnutí ANO toto dokáže. Možná se snažil zakrýt i téma covidu, aby si lidé nevzpomněli na zmatek, který vláda předváděla. Bylo to hodně o emocích. Nevím, jestli si volič z debat mohl vybrat stranu, kterou chce volit, protože nabízí ten a ten program. Bylo to hodně o osobních útocích,“ řekla Zykmundová.

Ještě na jaře to vypadalo, že koalice Pirátů a STAN má našlápnuto k volebnímu vítězství. Podle Peheho Piráti v březnu nebo dubnu špatně vyhodnotili další politickou strategii a začali mít pocit, že volby zřejmě vyhrají. „Piráti se snažili být stranou pro všechny a tak trochu v politickém spektru začali hrát roli, která jim ne úplně sluší. Z jejich kampaně zmizel radikálnější a jasnější náboj, který oslovoval mladou generaci,“ vysvětlil Pehe s tím, že chybou bylo také malé zastoupení žen.

„Babišovo vydírání“

Andrej Babiš v únoru řekl, že pokud se nedostane do vlády a nebude mít možnost určovat kurz, kterým se Česká republika vydá, odejde z politiky. „Vzhledem k tomu, že hnutí ANO se prakticky rovná Andrej Babiš, poselství politika, který řekne, že vás nechá ve štychu, je zásadní nepochopení role politika. Má za úkol reprezentovat zájmy voličů a program. U Andreje Babiše jsme na toto celkem zvyklí, asi to nikoho nepřekvapilo, dokonce ani jeho voliče. Myslím, že svým způsobem je to určitý druh vydírání,“ sdělil Jelínek.

V závěru středeční předvolební debaty na České televizi šéf ČSSD Jan Hamáček řekl, že kdyby dlouhodobý předseda KDU-ČSL Josef Lux, který zemřel před více než 20 lety, byl naživu, volil by v nynější situaci sociální demokracii. Chtěl tak apelovat na voliče KDU-ČSL, aby nedávali svůj hlas koalici Spolu. „Každopádně to bylo jedno z nejbizardnějších politických představení, které jsem za dlouhou dobu viděl. Vyzvat voliče úplně jiné strany k tomu, aby volili sociální demokracii, svědčí o určité míře zoufalství. Nedokážu si představit, že právě s tímto poselstvím by se sociální demokracie mohla do Sněmovny dostat. Pokud se dostane, zůstane kaňka,“ sdělil Pehe.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.