Fakta a mýty o opalovacím krému: Dermatologové ho doporučují, třetina Čechů jej nepoužívá

Prevence před spálením je důležitá.

Fakta a mýty: Jak je to s opalováním?

Spálená kůže, zvětšující se znaménka a citlivá pokožka. To všechno jsou faktory, které ukazují, že to lidé na sluníčku přehnali. Podle některých průzkumů více než 30 % Čechů během léta opalovací krémy nepoužívá. Experti oslovení reportéry CNN Prima NEWS však mazání důrazně doporučují. Zároveň vyvracejí několik mýtů, které odpůrci v souvislosti s opalováním často zmiňují.

„Mírně hnědá barva, která vzniká vlivem ultrafialového záření, je v pořádku. Pokud ale kůže začíná být červená, bolí na dotyk a tvoří se na ní puchýřky, tak to znamená, že už došlo k určitému poškození pokožky. Určitě je potřeba dát si obzvlášť pozor na znaménka,“ varovala dermatoveneroložka Monika Arenbergerová.

V těch nejhorších případech to totiž může skončit i melanomem, tedy zhoubným nádorem. „Chránit se před melanomem je těžké, protože se furt opalujeme, je to trend. V létě lidi chodí víc odhalení,“ zmínila dermatoložka Naděžda Vojáčková.

Asi hlavní prevencí proti melanomu kůže je používání opalovacího krému. Podle některých statistik ale více než 30 % Čechů žádné opalovací krémy nepoužívá. Dermatologové doporučují mazat se například i na procházce kolem vody, a to každé dvě hodiny.

Kolem opalování a případné ochrany kůže koluje i řada mýtů. Někteří Češi jsou například přesvědčeni, že se nemusí mazat, když je zrovna zamračeno. „UV záření přechází i přes mraky. Proto bychom se měli chránit i v takových podmínkách,“ upozornila Vojáčková.

Další lidé sice používají kvalitnější voděodolné krémy, které ale poté, co vylezou z vody, během dne již znovu nevytáhnou. Ani to ale není podle expertů ideální. „Nejlepší je se mazat každé dvě hodiny, zvlášť když se jdeme koupat,“ prohlásil přednosta České dermatovenerologické společnosti a bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

A jak je to s tvrzením, že prošlý opalovací krém není žádným problémem? „Nejen, že takový krém nemusí úplně dobře fungovat, ale můžou se v něm vytvářet i látky, které mohou kůži škodit,“ podotkl Areneberger.

Neplatí dokonce ani teze, že se člověk pod vodou nemůže spálit. „I v takovém případě se můžete spálit. Pod vodou sluneční paprsky pronikají. Právě ve vodě dochází velmi často ke spálení,“ zmínila Vojáčková.

Pokud se už pokožka spálí, je nejlepší ji podle dermatologů opláchnout a namazat chladivými krémy. V horším případě je potřeba navštívit lékaře.

Tagy: