Fáral jsem pro OKD 20 let. Teď mě vyhazují z bytu, zní v protestním pochodu

Centrem Ostravy prošel protestní průvod namířený proti praktikám realitní kanceláře Heimstaden. Ta vlastní na Ostravsku 42 tisíc někdejších hornických bytů, které při privatizaci dolů nejprve převzal podnikatel Zdeněk Bakala. „Dvacet let jsem robil na šachtě a teď mě chtějí vyhodit z bytu. Realitka se mnou jedná jako s nějakou špínou,“ stěžuje si během pochodu 61letý Jaroslav Klouček. Mluvčí Heimstaden Kateřina Piechowicz však odmítá, že by realitka nájemníky protiprávně vystěhovávala či jinak poškozovala.

Heimstaden neinvestoval nic, po mně chtějí 1,5 milionu. Město pro lid, ne pro zisk. Bydlení je právo. To jsou tři hesla z mnoha podobných, které nesou v protestním pochodu převážně mladí lidé. Průvod proti praktikám české pobočky švédské realitní kanceláře organizuje občanské sdružení Limity jsme my.

V šiku kráčí přes 200 protestujících, s tvářemi mladých lidí ale ostře kontrastují vrásčité obličeje penzistů. To jsou nájemci takzvaných finských domků v havířské kolonii Liščina v Ostravě.

Dva miliony nemá, skončí na ulici?

Mladí aktivisté se postavili za stovky nájemníků, které realitka Heimstaden měla dostat do zoufalé situace v celém někdejším ostravsko-karvinském uhelném revíru. Všude tam, kde Ostravsko-karvinské doly (OKD) postavily krátce po válce provizorní „skládací“ dřevěné finské domky. Jako provizorium pro havíře, údajně na třicet let. Teď se realitka nechala slyšet, že finské domky odprodá nájemcům, případně je zbourá.

„V červenci mi přišel tento dopis od Heimstadenu,“ mává psaním 61letý Jaroslav Klouček z kolonie Liščina. „Realitka mi oznámila, že má zájem prodat polovinu finského domku, ve kterém bydlím. Minimálně za 1,89 milionu korun. Je to 1+1 v provizorní dřevěné boudě, ale chtějí za to neuvěřitelné peníze. Když jsem dopis otevřel, strašně si mi zvedl tlak a myslel jsem, že se vybulim.“

Dva miliony nemá. „Skončím na ulici?“ ptá s Klouček. Realitka mu slibuje náhradní bydlení. „Jaké? Na ubytovně skončit nechci,“ bojí se hornický důchodce. Od Heimstadenu dostal pouhých 30 dnů na to, aby o koupi projevil zájem. V dopise se píše, že jinak realitka nabídne nemovitost obci a posléze třetímu nájemci.

„Za celý ten měsíc se mi v Heimstadenu nepodařilo s nikým promluvit. Nikdo mi nevysvětlil, co to má všechno znamenat. Jednali se mnou jako s nějakou špínou, nepustili mě ani přes vrátnici. Nevím, co teď bude. Bojím se každého zazvonění, že už mě přicházejí vystěhovat.“

Past na penzisty

Kdyby pan Klouček s odkupem finského domku souhlasil, musel by ovšem během tří měsíců předat Heimstadenu minimálně 20 procent z požadované částky. A záhy rychle doplatit i zbytek. „Dvacet procent, to je skoro 400 tisíc korun. Kde bych je vzal? A kde bych sebral celé dva miliony? Důchodci už žádná banka nepůjčí. Je to vyhazov, nic jiného.“

Další obyvatelé Liščiny mluví o pasti na nemajetné důchodce. Jedna žena, která přišla protestovat, v kolonii Liščina žije 41 let. Místo slov se jen rozpláče. A 75letá Marie Dobešová, která rovněž žije v kolonii, si nebere servítky: „Je to krádež. Nic jiného než krádež.“

Finský domek, tedy byt 1+1 s dřevěnou konstrukcí, si pronajala kvůli zahradě, neboť chová psy. „Byla to jen kupa špatného palivového dříví. Na vlastí náklady jsem všechno zrekonstruovala, nová elektrika, podlahy, padly na to moje životní úspory, statisíce korun. A teď mě vyženou?“

Podivná odměna za fárání

Jaroslav Klouček připomíná, že kdysi dostal byt od těžební firmy OKD za podpis, že na šachtě odpracuje deset let. „Vydržel jsem to dvacet let, na Dole Jeremenko, Dole Paskov a Dole Vítězný únor,“ připomíná černouhelné doly, kterými prošel. „V OKD jsem si zničil zdraví a několikrát jsem při hornických neštěstích málem přišel o život. To je nějaký vděk? Vyhodit z domu starého havíře. Pánbůh zaplať těm mladým, že se nás teď zastávají,“ říká a srdnatě šlape v šiku protestujících.

Průvod startuje u městské galerie PLATO, pokračuje přes hlavní ostravské Masarykovo náměstí a končí před sídlem české pobočky švédské realitní kanceláře Heimstaden. Je to bývalé ředitelství OKD, nyní rozlehlé sídlo vlastní developerská firma Asental podnikatele Zdeňka Bakaly.

Byty OKD, nekonečná kauza

Nátlak na vesměs starší nájemce finských domků je pouze další etapou takzvané kauzy Byty OKD. Ta začala v roce 2004, když stát odprodal Zdeňku Bakalovi státní podíl v těžební firmě. Součástí tehdejší smlouvy s Fondem národního majetku bylo, že Bakala 44 tisíc hornických bytů levně odprodá nájemcům. Začínající uhlobaron horníkům slíbil, že byty bude prodávat za průměrnou cenu 50 tisíc korun, za stejné peníze si měli nájemci koupit i byty ve finských domcích.

Bakala smlouvu nedodržel, byty si ponechal a jen prudce zvedal nájemné, realitní společnost však později prodal. Stát 44 tisíc hornických bytů prodal Bakalovi za 1,7 miliardy korun, Švédové z Heimstadenu za téměř stejný fond (42 683 bytů) dali 33 miliard korun. Kauza Byty OKD se zdá být nekonečnou, nyní se dotkla nájemců dřevěných finských domů. V Ostravě, Karviné, Horní Suché, všude v hornickém revíru.

Porušování dohod?

Za ohrožené nájemníky v kolonii v Horní Suché bojuje Tomáš Dinkov z Hnutí budoucnost. Protestní průvod stojí pod okny ředitelství Heimstadenu v Ostravě a Dinkov řeční: „Realitka se představuje jako přátelská společnost vzhledem k nájemníkům. Je to přesně naopak. Nájemníky například drží celé roky na krátkodobých nájemních smlouvách, na tři měsíce, na půl roku. Tím Heimstaden porušuje dohody, které sám uzavřel se Sdružením nájemníků ČR. Ta dohoda říká, že krátkodobá smlouva může být jen ta první uzavřená s nájemníkem. Další už musí být řádná.“

Jak se reportér CNN Prima NEWS přesvědčil přímo v kolonii Liščina, na krátkodobých smlouvách je tam mnoho nájemců. Hana Severová žije na Liščině dvacet let a nikdy se prý nestalo, aby včas nezaplatila nájem. Přesto dostává jen půlroční smlouvu. „Teď to mám jen do prosince. Je to hrozné se pořád bát, že nás vyhodí,“ říká žena.

Tomáš Dinkov švédské realitce vyčítá, že vytváří nedůstojný vztah k nájemníkům. A například k makléři Petru Žilinskému, který je podepsán pod výzvami k odkupům finských domků, se údajně nájemníci nemají vůbec šanci dostat. Pozvánky na veřejné schůze nájemníků přímo na Liščině prý zástupci Heimstadenu odmítají.

Heimstaden: O ceně s klienty jednáme

„Chcete se sejít s panem Žilnským? Schovka se hraje v desátém patře. Před chudobou za chudobou, je nám jedno, kam ti lidi půjdou,“ parafrázují organizátoři protestu z občanského sdružení Limity jsme my zkušenosti nájemníků z centrály Heimstadenu. Z oken ředitelství si několik osob natáčí a fotí celý protest.

Tisková mluvčí Heimstadenu Kateřina Piechowicz v rozhovoru pro CNN Prima NEWS odmítá jakákoliv pochybení společnosti. Na otázku, proč realitka žádá za 1+1 až 2+1 v 70 let starém dřevěném domku 1,5 až 2 miliony korun, odpověděla: „Současný vlastník koupil portfolio za reálnou tržní cenu, nemůže ho tak prodávat zásadně pod touto cenou. Několik desítek našich klientů již o odprodej projevilo zájem. O ceně jsme připraveni dále jednat a takto to komunikujeme i s našimi klienty.“

Demonstrace končí. Senioři mezi šedesátkou a osmdesátkou tleskají mladým lidem, kteří za ně přišli bojovat před ředitelství Heimstadenu. Vzápětí mladí děkují těm starším za jejich odvahu sdělit veřejně svědectví o praktikách realitky.

Tagy:
demonstrace Ostrava domy CNN Prima NEWS OKD byty protesty kolonie Zdeněk Bakala realitní kancelář Horní Suchá Únor 1948 Liščina finské domky Heimstaden Kateřina Piechowicz Důl Jeremenko