Fiala je nudný a akademický. Je ale přesně premiérem do této doby, říká Topolánek

O premiérovi Petru Fialovi (ODS) jsem říkal, že je moc akademický a trochu nudný. Je to ale předseda vlády do této doby, uvedl expremiér Mirek Topolánek ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS. Sto dní Fialovy vlády s ním také hodnotili exministr financí Miroslav Kalousek, bývalý šéf tuzemské diplomacie Cyril Svoboda a bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický.

Vláda Petra Fialy má za sebou 100 dní ve vládě. Její startovní pozice rozhodně nebyla jednoduchá – Česko a celý svět se vyrovnává s covidovou krizí, rostoucí inflací a nejnověji s válkou na Ukrajině. „O Fialovi jsem vždycky říkal, že je moc akademický, trochu nudný a že bude mít problém vyhrát volby. Nicméně v momentě, kdy je vyhrál, už jsem dopředu říkal, že to je přesně člověk, který dokáže vládnout,“ podotkl Topolánek.

„V této šílené době je jeho trochu nudný projev uklidňující a je to přesně premiér do této doby. Jsem rád, že tam sedí, protože nejenom dokáže lidi uklidnit, ale jakmile přijde věc, u níž má jasný názor, za hranu nejde a říká to velmi tvrdě a kategoricky,“ dodal Topolánek.

Premiér není paroubkovský parní válec

Kalousek vyzdvihl, že ve vládě, která se skládá z pěti subjektů, nedošlo k žádnému výraznému konfliktu. „Myslím si, že klidný a akademický, ale pevný styl Petra Fialy tomu velmi napomáhá. Není to paroubkovský parní válec. Slušně to vyargumentuje a i společnosti to dokáže vysvětlit,“ řekl Kalousek, který narážel na osobu bývalého premiéra Jiřího Paroubka.

Stropnický je ale vůči Fialovi kritický. „Vidím lídra ve vztahu k zahraničí a nečinnost ve vztahu k domácí politice. Vidím velkou ignoranci vůči zájmům českých občanů. Vláda proti drahotě nedělá dostatek,“ zdůraznil.

„Že vláda nedělá plošná opatření ve stylu zastropování pohonných hmot a nemůže kompenzovat všechno všem, je naopak odpovědné. Neodpovědné by bylo, co si představuje pan Stropnický,“ reagoval Kalousek.

Fiala byl ve správný čas na správném místě

Svoboda pozitivně hodnotí cestu Fialy na Ukrajinu s jeho polským a slovinským protějškem. „Hodnotím to jako gesto srozumitelné a statečné a Ukrajinci to ocenili. Dějiny nám jednou řeknou, co je dobře a špatně. Čin dobrý, ale míru jsme se nepřiblížili,“ míní Svoboda.

I Kalousek považuje Fialovu cestu za gesto. „Především v zahraniční politice jsou někdy gesta ve správný čas na správném místě velmi důležitá a mají velký význam a sílu,“ vysvětlil Kalousek.

„Petr Fiala v dané chvíli udělal jedinou věc, kterou udělat mohl. Byl ve správný čas na správném místě. Špatný mír rovnající se porážce Ukrajiny je horší než dobře vedená válka. Mír chceme všichni, ale ne za každou cenu,“ doplnil Topolánek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.