Malá Sabinka se předání peněz na léčbu bohužel nedožila, říká filantrop David Procházka

Založil více než tři tisíce sbírek v hodnotě přesahující 480 miliónů korun, pomohl změnit životy tisícům lidí a společně s kolegy ve svém úsilí pokračují dál. V pomáhání druhým viděl David Procházka vždy smysl a odjakživa věděl, že tudy povede jeho cesta. A jak on sám říká: „Nepovažuji se za úspěšného člověka, nejdůležitější je pro mě fakt, že pomáhám.“

Jeho první organizovaná dobročinná činnost byla pomoct lidem na ulici. „V zimních měsících jsem chodil s batohem plným termosek s čajem a sušenek a rozdával je potřebným,“ vzpomíná David. Pak založili společně s kamarádem další dárcovskou organizaci, kde se snažili vybírat peníze pro pomoc dětem.

Před necelými třemi lety David založil platformu, která se během několika měsíců rozrostla. „Nebudu lhát, že nám při startu nepomohly některé signifikantní události, které se u nás staly. Ty události nejsou pro nikoho příjemné, ale myslím, že se díky nám pomohlo mnoha lidem,“ dodává.

Platforma na pomoc vybrala v době koronavirové krize 80 milionů korun na 350 různých sbírkách. Jednou z nejznámějších sbírek je například Energie Lékařům. V době tornáda na Moravě získali 85 milionů korun a na pomoc Ukrajině se zatím vybralo 60 milionů korun na zhruba 120 sbírkách.

Všechny sbírky ale neměly šťastný konec. "Zpočátku jsem chtěl znát všechny, kteří si u nás sbírku založili. Sabinka byla těžce nemocná. Vybrali jsme peníze na její léčbu a ona tři dny před předáním zemřela. To mě zasáhlo," vzpomíná David. Po této zkušenosti, jak on sám tvrdí, se s lidmi ze sbírek už tolik nesbližuje.

Rozšíření platformy Donio

Hlavním cílem filantropů je nyní rozšířit platformu do okolních států Evropy. V minulém roce v říjnu vstoupili na Slovenský trh. „Přemýšlíme nad tím tak, že pokud existuje země, kde není platforma, kde si mohou lidé jednoduše zažádat o pomoc, tak bychom jim tu pomoc chtěli nabídnout. Teď aktuálně nás to táhne do Rumunska a do Pobaltských států,“ říká David.

Potenciál sbírek

„Z 80% poznám, která sbírka má a nemá potenciál,“ říká. Podle Davida je důležité, aby lidé, kteří sbírky zakládají měli kolem sebe komunitu, která je podpoří. Někoho, kdo bude informace o sbírce šířit dál. „Pak se ale může stát, že si nějakého příběhu všimne známá tvář, která to přesdílí na sociálních sítích a za den je na sbírce přes 3 miliony korun,“ dodává s úsměvem.

Donio vždy předává zakladatelům sbírky 100 % vybrané částky. Platforma si nebere žádné provize. Provoz a rozvoj je pokrýván z vlastních zdrojů a dýšek dárců, která jsou dobrovolná. „Za dýška jsme neuvěřitelně vděční, je to gesto, které je pro nás zpětnou vazbou a utvrzuje nás v tom, že dává smysl to, co děláme,“ míní Procházka.

Sledujte pořad Úspěšní

Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří mají jedno společné – silný životní příběh, nezdolnou vůli a touhu uspět. Mnozí z nás se s nimi ztotožňují a prožívají podobně těžké životní situace. Teď se můžeme inspirovat od těch, kteří to nevzdali a dosáhli svého. Všechny díly pořadu najdete ZDE.

Děkujeme Hermine Khalaf Pogosyan za výpůjčku oblečení pro moderátorku pořadu Úspěšní.

Tagy:
peníze Evropa pomoc Ukrajina Rumunsko Úspěšní koronavirová recese David Procházka