Finové jsou Češi severu, říká Vojtěch. Jak podle něj dopadne hokejový zápas s Finskem?

Finové jsou Češi severu. Také rádi chodí na houby a borůvky. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl český velvyslanec ve Finsku Adam Vojtěch. Bývalý ministr zdravotnictví věří, že v úterním utkání česká hokejová reprezentace na mistrovství světa domácí Finy porazí.

Finsko aktuálně žije plánovaným vstupem do NATO. „Myslím si, že to je historický okamžik, který tu lidé desítky let nepamatují. Vstup Finska do NATO byl dříve v zásadě okrajové téma a většina veřejnosti byla k tomuto kroku rezervovaná,“ vysvětlil Vojtěch.

„To se ale změnilo. Vidíme to na průzkumech veřejného mínění, které ještě v lednu ukazovaly podporu kolem 20 procent, dnes se dostávají k 80 procentům. Všichni vnímají, že vstup Finska do NATO je naprosto zásadní pro posílení bezpečnosti této severské země,“ řekl velvyslanec.

S Finy máme podobné zvyky

Jak Finové podle velvyslance vnímají Českou republiku? „Jsme velmi blízkou zemí. Jsme partnery na úrovni EU, s Finskem máme skoro největší shodu v rámci hlasování, podporujeme jadernou energetiku. Ale máme i podobné zvyky. Jedna má kolegyně na ambasádě říká, že Finové jsou Češi severu. Finové rádi tráví čas na svých chalupách a chatách, chodí do lesa na houby a borůvky. Myslím si, že Česká republika tu je vnímána velmi dobře,“ popsal Vojtěch.

Ve Finsku se nyní odehrává mistrovství světa v hokeji, v úterý večer Češi změří síly právě s domácími Finy a utkání si nenechá ujít ani velvyslanec. „Na zápas se chystám. Všichni na ambasádě samozřejmě fandí českému týmu,“ řekl Vojtěch.

„Hokej je zde sportem číslo jedna. Samozřejmě k tomu pomáhají i úspěchy finské hokejové reprezentace. Poslední byla olympijská medaile. Také ale znají Českou republiku a ví, že není jednoduchým soupeřem. Všichni věříme, že český tým vyhraje,“ dodal velvyslanec.

Tagy: