Flákanec, zabrušování a vožrala. Kterými hláškami nejvíce pobavili končící poslanci?

Říjnovými volbami skončí mandát současným poslancům. Některé hlášky, které během čtyř let zazněly, si budeme možná pamatovat ještě několik let. Patří mezi ně například „flákanec“ poslance Lubomíra Volného. Zákonodárce SPD Miloslav Rozner zase proslul svým „zabrušováním“.

Legendární větu „jestli tady pudeš, dostaneš flákanec,“ pronesl poslanec Lubomír Volný letos v lednu, když ve Sněmovně u řečnického pultíku vyvolal bitku kvůli nenošení roušek. Mandátový a imunitní výbor za to Volnému uložil pokutu ve výši jednoho poslaneckého platu, který činí 90 800 korun. Jedná se o nejvyšší možný postih. Volný se proti pokutě odvolal.

Celá situace začala tak, že poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko (oba nezařazení, ale zvolení za SPD) několikrát vystoupili u řečnického pultíku bez roušek. Přestože je řídící schůze několikrát upozornil, aby si zakryli ústa a nos, neposlechli. Schůze se musela na několik minut přerušit, aby se vydezinfikoval mikrofon.

Volný vystoupil bez roušky i po přerušení. Řídící schůze Hanzel poslance varoval, že mu vypne mikrofon. „Půjdu si vám sednout na klín a řeknu vám to do vašeho mikrofonu,“ prohlásil Volný a pokračoval v projevu.

Místopředseda Sněmovny Hanzel tedy ihned poslanci Volnému mikrofon vypnul. A Volný se opravdu vydal k řídícímu schůze a začal mluvit do jeho mikrofonu. Vtom se strhla bitka. Hanzela přišli bránit straničtí kolegové – poslanec ČSSD Ondřej Veselý a šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Volného nakonec zpacifikovala ochranka.

Babiš a zahrádkářský zákon

Hláškou o zabrušování a vybrušování se nechtěně proslavil poslanec SPD Miloslav Rozner. Větu neprohlásil ve Sněmovně, ale v rozhovoru pro MF DNES po volbách v roce 2017, když odpovídal na otázku, jak si představuje povolební strategii strany SPD Tomia Okamury.

„Nechci se do toho zabrušovat, abych se pak z toho nemusel zase vybrušovat a neřekl něco špatně. Já nechci nic ovlivňovat a čekám, co Tomio pro nás vyjedná,“ prohlásil Rozner.

Poslanci s oblibou parodují i premiéra Andreje Babiše, který jim vytkl, že řeší blbosti jako covid, místo aby schvalovali zahrádkářský zákon. „Víte, my důchodci jsme kdysi chodili do zahrad, a ne do řetězců o víkendu. Tak zkuste už konečně tady schválit ten zahrádkářský zákon. Neřešte stále COVID-19. Už jste na tom strávili asi 15 hodin. Jo?“ začal Babiš.

„Dneska i mladí lidé mají zájem o zahrady. Je plno lidí, kteří si pěstují zeleninu, ovoce, takže to by bylo super, kdybyste to tady konečně schválili. Máte asi 300 zákonů v řadě, tak místo toho, že tady je plno epidemiologů, zkuste tohle,“ prohlásil premiér v září 2020.

O sbírku sněmovních perliček se poslanci postarali během posledního jednání o nedůvěře vládě, které proběhlo začátkem června. „Koukej, mámo, jsem v televizi. To je jediný důvod, proč tady jsme,“ prohlásil šéf ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Opozice podle něj moc dobře věděla, že neměla hlasy na sestřelení vlády. „Jen chtějí být v televizi. Za čtyři měsíce jsou volby, ono se to hodí do kampaně. Celý den je řečnické cvičení, které patří na náměstí. Ne do sněmovny,“ prohlásil Hamáček.

Vicepremiér svým prohlášením naštval poslankyni ODS Janu Černochovou. „Lidé právě teď v televizi zjistili, že Hamáček ještě žije a je v politice. Protože od skandálu s Moskvou z obrazovek zmizel,“ kontrovala.

Komunista Filip: Jsem tolerance sama

Oblíbenou hlášku má i místopředseda Sněmovny a předseda komunistů Vojtěch Filip. Když řídí schůzi Sněmovny, musí své kolegy poslance upozorňovat na to, že mají omezený čas na své řečnění. Většinou začíná slovy: „Já jsem tolerance sama.“

Do paměti se některým vryje i ostrá hádka z roku 2018 mezi premiérem Babišem a bývalým poslancem Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Babiš na Kalouska řval, že je „zloděj zlodějská“ a také „vožrala“.

Kalousek to Babišovi tvrdě vrátil. „Pane premiére, děláte všechno, co normální chlap nedělá. Bojíte se lidí s jinými názory, kňouráte, fňukáte, křivě přísaháte na zdraví svých dětí, podvádíte a kňučíte. Česká republika si zaslouží předsedu vlády, který s sebou nese název chlap. To vy nejste. A to je také jeden z důvodů, proč vám nelze vyslovit důvěru,“ vmetl Babišovi Kalousek.

„Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska. Možná stejně jako ti venku. Je zase ožralej – jako obyčejně. Zloděj zlodějský. Nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,“ prohlásil Babiš směrem ke Kalouskovi.

Volby do Sněmovny se uskuteční 8. a 9. října. Poslancům tak po čtyřech letech skončí mandát a dolní parlamentní komora bude zasedat v novém složení.

Tagy: