reklama

Podpultová vakcína pro příbuzné? Flegr volá po co nejpřísnějších trestech

Pokud někdo zneužil vakcínu proti covidu a místo potřebným lidem ji dal zaměstnancům, měl by dostat nejpřísnější trest, uvedl ve středečním pořadu K věci na CNN Prima NEWS parazitolog Jaroslav Flegr. Reagoval tak na zjištění, že vedení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) rozdělilo tisícovku vakcín proti nemoci COVID-19 od společností Pfizer a Biontech mezi své zaměstnance i jejich příbuzné.

reklama

„Pokud někdo zneužil vakcíny a dával je svým příbuzným a známým, měl by být trestně stíhaný a dostat nejpřísnější možný trest. Prý zahučelo tisíc dávek,“ uvedl Flegr v pořadu K věci s tím, že jako první by měli dostat očkování lidé v rizikových skupinách a zdravotníci. Flegr také dodal, že očkování může pomoci snížit počet úmrtí, vládě ale nevěří. Jeho důvěru mají spíše hejtmani a Evropská unie.

K tématu

Mluvčí vše popřela

Pracovníci Státního zdravotního ústavu jsou sice vedeni podle zákona jako zdravotnický personál, ale většina z nich podle serveru nepatří do ohrožených skupin. Mluvčí SZÚ Klára Doláková tvrzení, že vakcíny mohli využít i příbuzní zaměstnanců, popřela, a to navzdory harmonogramu i výpovědím pracovníků ústavu. Opozice žádá o vysvětlení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) i premiéra Andreje Babiše (ANO).

Ze zhruba 450 zaměstnanců je jen několik desítek lékařů, zbytek tvoří lékařští pracovníci, hygienici, výzkumníci nebo úředníci, kteří s pacienty přicházejí podle serveru do styku jen ojediněle. Mluvčí serveru sdělila, že Státní zdravotní ústav nyní očkuje všechny zaměstnance, kteří se podílejí na zajištění základního chodu ústavu.

„Především se jedná o laboratorní a technické pracovníky, kteří přicházejí do kontaktu s infekčními vzorky, ale i další zaměstnance. V rámci organizačního a technického zajištění očkování byl rozeslán pokyn určený výhradně zaměstnancům SZÚ, aby se k danému očkování přihlásili,“ uvedla. Odmítla informace, že byli očkováni i příbuzní zaměstnanců ústavu.

Fiala, Pekarová i Bartoš se ohradili

Web Seznam Zprávy, který s informací přišel jako první, zveřejnil tabulky s harmonogramem očkování, v nichž figurují zaměstnanci Státního zdravotního ústavu. Podle stejných příjmení lze usuzovat, že nechávají naočkovat i své blízké, uvedl web. Očkuje se v průběhu tohoto týdne na čtyřech místech přímo v ústavu.

Předseda ODS Petr Fiala v tiskové zprávě uvedl, že pokud jsou informace pravdivé, jde o skandál. „Neuvěřitelné, takové praktiky je potřeba hned zarazit! Je to výsměch všem, kteří vakcínu potřebují přednostně,“ uvedl. Blatného a Babiše žádá o bližší informace k počtu očkovaných i tomu, o koho jde. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru srovnala situaci v ČR s britskou. „Královna Alžběta a princ Philip ve svých letech čekají, až na ně přijde řada, u nás se jede naplno papalášství,“ uvedla.

Vyzvala ministerstvo zdravotnictví, aby se vzpamatovalo. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše do prioritních skupin nespadají všichni zaměstnanci SZÚ, natož jejich příbuzní. „Mohou pak občané věřit státu, že nejsou vakcíny zneužívány i v jiných institucích?“ uvedl Bartoš na Twitteru.

Ohrožené skupiny tvoří 700 tisíc lidí

V Česku se začalo očkovat 27. prosince, přednostně mají v první vlně dostávat vakcínu proti koronaviru zdravotníci a senioři v domovech. Babiš ve středu řekl, že zatím dostalo podle odhadů vakcínu 70 až 75 tisíc lidí. Skupinu s nejvyšší prioritou, kde jsou kromě zdravotníků také lidé nad 80 let, tvoří podle Blatného 700 tisíc lidí. V pátek začne fungovat centrální registrační systém zatím pro osmdesátileté a starší, od února se mohou zapsat i všichni ostatní zájemci.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Slovenská vláda prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz vycházení o dva týdny, tedy do 7. února. Nařízení obsahuje několik výjimek. Země bude také podobně jako loni na podzim znovu plošně testovat obyvatele na koronavirus. Bez negativního výsledku testu lidé od 27. ledna nebudou moci v zemi například chodit do práce. Novinářům to po nedělním jednání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Kolik vakcín přijde příští týden, Babiš neví. Očkování druhé dávky chce odložit
Navalnyj se s chotí vrátil do Moskvy. Hned po příletu ho na letišti zatkli
Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky
reklama
reklama
Jsme v pandemické válce. Začněte pracovat a přestaňte kritizovat, tepe Havlíček opozici

Partie

Domácí zpravodajství

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Další články
reklama
reklama