reklama

Pře expertů. Hostomský by rušil všechna opatření, Flegr předpovídá stovku mrtvých denně

Zcela opačné názory na vývoj pandemie koronaviru mají evoluční biolog Jaroslav Flegr a biochemik Zdeněk Hostomský. Zatímco Flegr v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS predikoval, že v příštích měsících může být až 20 tisíc nakažených a 100 mrtvých denně. Hostomský nesouhlasí a myslí si, že díky očkování a promoření v populaci již máme kolektivní imunitu. Všechna opatření by proto zrušil.

reklama

Podle Flegra bude situace s nakaženými a zemřelými na covid opět špatná. „Průšvih přijde později než loni, ale klidně může být i větší,“ řekl s tím, že by mohlo být i přes sto mrtvých denně.

Poukázal také na to, že denní přírůstky nakažených a lidí v nemocnicích stoupá. „Dostaneme se v počtu nakažených zase do množství 10 až 20 tisíc denně a v počtu hospitalizovaných budeme v jednotkách tisíců,“ varoval Flegr.

Daleko optimističtější názor má biochemik Hostomský. „My máme šťastnou polohu, kterou jsme si vytrpěli. Máme slušnou vakcinaci a promořenost je u nás nesmírně vysoká. Jsme v něčem, čemu se říká kolektivní imunita. Veškerá opatření bych zrušil,“ uvedl ve studiu CNN Prima NEWS Hostomský.

Velmi kritický byl k nošení roušek na veřejnosti. Sám přiznal, že například v tramvaji už ji nenosí. „Je to symbol. S epidemií to nesouvisí,“ pravil Hostomský. Podle něj je hlavním problémem ohroženost seniorů. Nošení roušek například v MHD tak nepovažuje za něco, co by vývoj nákazy zvrátilo.

Nízká čísla ukolébávají

Další host pořadu, epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula, pronesl, že jeho názor se nachází mezi oběma řečníky. Problém vidí v tom, že v Česku je pořád poměrně vysoký počet neočkovaných. „Vlna dominantně dopadne na seniory. Je jasné, že počty nakažených budou narůstat,“ řekl Prymula.

Dále dolal, že aktuálně relativně nízká čísla veřejnost „ukolébávají“. „Ale tu třetí dávku bychom u kategorie seniorů aplikovat měli, protože jinak bude odkrytá celá. Jinak se můžeme dostat do katastrofičtějších scénářů,“ dodal Prymula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy
Koronavirus

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy

Brazílie vyhlásila stav nejvyšší pohotovosti. Ve městě Belém se objevila nová podvarianta covidové mutace delta známá jako AY.33. Nedokáží ji rozpoznat rychlotesty ani PCR testy. Lékaři odhalili její přítomnost až poté, co zaslali na sekvenování 166 vzorků pacientů z hlavního města státu Pará, ležícího na severu této latinskoamerické země.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama

Domácí zpravodajství

Flegr: Hromadné akce se měly dávno omezit. Máme výhodu, že Češi jsou bonzáci

Je potřeba co nejvíce testovat. Jde o alternativu k lockdownům a ostatním protikoronavirovým opatřením. CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho není problém provést stovky tisíc PCR testů denně. Zároveň Flegr uvedl, že počet účastníků na hromadných akcích se měl dávno omezit. Výhodou podle něj je, že Češi jsou „bonzáci“, kteří rádi spolupracovníky porušující opatření nahlásí.

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

reklama