Podlé, lžete a manipulujete. Generál Pavel se ostře ohradil proti Kalouskově kritice

Kandidát na prezidenta Petr Pavel se ostře ohradil proti výrokům exministra financí a někdejšího šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. Ten o bývalém náčelníkovi generálního štábu prohlásil, že býval „příslušníkem vojenské rozvědky, obdoby StB“. A přestože Kalousek kritizuje Pavla dlouhodobě, tentokrát generálovi ve výslužbě došla trpělivost. Kalouskovi ironicky poděkoval za reklamu a vyzval ho, aby nedělal politiku na sociálních sítích podlým způsobem a prostřednictvím lží a pomluv.

Kalousek pro web iDnes.cz prohlásil, že generál Petr Pavel byl kádrový příslušník Vojenské rozvědky, což byla vojenská obdoba StB. To už bylo na někdejšího druhého muže NATO příliš.

„Pane Kalousku, mohl bych Vám poděkovat za kontinuální reklamu, pokud byste ji nedělal tak podlým způsobem. Chápu, že Vám chybí politika, ale dělat ji na Twitteru prostřednictvím lží a manipulací je nedůstojné dokonce i Vás,“ obul se do exministra financí.

Mluvčí prezidentského kandidáta označila Kalouskův výrok za fakticky nesprávný. „Vojenskou obdobou StB byla Vojenská kontrarozvědka, označovaná jako VKR. Její součástí Petr Pavel nikdy nebyl, což jednoznačně vyplývá z Archivů bezpečnostních složek. Pan Kalousek ve svém výroku, pravděpodobně omylem, zaměňuje dvě odlišné organizace,“ uvedla pro Markéta Řeháková.

S tím ale nesouhlasí historik z Ústavu pro studium totálních režimů Pavel Blažek. „Ve skutečnosti byla Vojenská kontrarozvědka (VKR) od roku 1951 součástí Státní bezpečnosti a nemohla být proto logicky její vojenskou obdobou. Vojenská rozvědka (ZS GŠ) naopak působila samostatně a je proto možné ji naopak takto označit. Konkrétně bych jako její obdobu označil civilní rozvědku StB, které působila pod krycím jménem I. správa,“ uvádí na svém Facebooku akademik, podle něhož Pavel mlčí o své minulosti proto, že není schopen se jí věcně zabývat.

Prominentní spratek

Atmosféra mezi Pavlem a Kalouskem houstne už delší dobu, přispívá k tomu zejména druhý jmenovaný. „Asi si to zasloužíme. Asi nám nezbývá nic jiného než 32 let po listopadu volit jednoho nebo druhého ‚prominentního spratka‘ z té či oné prominentní bolševické rodiny. V takovém případě bych volil Petra Pavla. Pořád ale doufám, že budu mít důstojnou šanci,“ komentoval Kalousek minulý měsíc jeden z volebních průzkumů, který do čela pelotonu na Pražský hrad pasoval dvojici Babiš–Pavel.

Někdejší náčelník generálního štábu české armády a druhý muž NATO Petr Pavel je od prvních průzkumů považován za jednoho z největších favoritů nadcházejících prezidentských voleb. V nejnovějším průzkumu agentury Median je s 21 procenty druhý za Andrejem Babišem (ANO).

Tagy:

Hlavní zprávy

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda
Politika

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:39

Co zapříčinilo poškození plynovodů Nord Stream?

20:10

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 1,1 miliardy dolarů

19:43

Rusko vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream jako mezinárodní terorismus

19:17

Všechny za všechny. Ukrajina s Ruskem jednají o výměně vězňů a zajatců

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Pane Messi, prosím podpis na má nahá záda. Zarputilí pořadatelé málem srazili i fotbalistu

Lionel Messi si při své službě vlasti připsal už 90 gólů. Na kulatou metu se argentinský fotbalista dostal díky přátelskému utkání s Jamajkou hraném ve Spojených státech amerických. Vyjma dvou gólů zaujala i jeho ochota podepsat se vetřelci z řad fanoušků na holá záda. Pořadatelská služba zuřivě zasáhla, přesto sedminásobný vítěz Zlatého míče stihl zanechat na těle žadatele aspoň část své signatury.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to ve středu uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

Italové splnili přání Orbánovi, Kreml cítí šanci. Zablokuje Meloniová ruské sankce?

Od mezinárodně uznávaného a mezi Italy nezvykle populárního premiéra Maria Draghiho ke zřejmě nejpravicovější premiérce od dob fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Zatímco Evropská unie vzhlíží k novému kabinetu v Itálii s obavami, protože bude euroskeptický, ruce si mne maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v pravděpodobné premiérce Giorgii Meloniové vidí spojence proti pokračování ruských sankcí. Svou šanci vycítil i Kreml, který okamžitě nahodil „udičku“ směr Řím.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?