GLOSA: Propásli šanci mlčet. Pokřikování lidí z ANO na adresu STAN je ukázkovým chucpe

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš poskytl rozhovor webu CNN Prima NEWS. Rozpovídal se o současné krizi, svém zdravotním stavu i možné prezidentské kandidatuře.

Nejlepší hlášky z Partie 19. 6. 2022

Není pochyb o tom, že kauza hnutí STAN kolem působení Petra Hlubučka na pražském magistrátu či kontaktů Petra Gazdíka s někdejší pravou rukou Radovana Krejčíře je průšvih jako vrata. Je však přinejmenším na pováženou, když o mafiánských praktikách hovoří člověk, který kvůli podezření z dotačního podvodu půjde v září před soud.

„Skutečnou hlavou hydry je pan Rakušan, který organizovaný zločin STAN kryje z pozice ministra vnitra. Pan Fiala tím, ze Rakušana nechává ve vládě, schvaluje mafiánské a loupežnické praktiky STAN,“ uvedl na sociálních sítích předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. „Udělali jste z Prahy Palermo, Bogotu z 80. let,“ přisadil si v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý ministr obchodu, průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO).

Nikdo nezpochybňuje, že hnutí STAN se kvůli kauze kolem Petra Hlubučka dostalo do skutečného průšvihu. Nikdo nezpochybňuje, že být v kontaktu s někdejší pravou rukou Radovana Krejčíře a současně dělat ministra vlády je jen stěží přípustné, dokonce ani sám Petr Gazdík (STAN).

Brněnská stoka

Právem opozice jistě je do vlády tepat, což opozice dělala i v dobách, kdy v Česku došlo k rozparcelování moci podle takzvané opoziční smlouvy uzavřené mezi ODS a ČSSD po volbách v roce 1998. Je však přinejmenším úsměvné, když se až hysterických výlevů dopouští lidé, kteří jsou sami ztělesněním pochybných praktik, které máme spojeny spíše se zmíněnou Bogotou z 80. let než se standardní demokratickou zemí západního ražení. A přesně takovým člověkem je bývalý premiér Andrej Babiš, za jehož podnikáním zůstává řada otazníků.

Když se bývalého premiéra zeptáte, zda to náhodou není on, koho v září čeká soud kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo, odbyde to tvrzením, že je to celé kampaň, účelovka a že proces se děje na objednávku jeho politických oponentů. Dvojí metr jako Brno. Mimochodem, když je řeč o Brnu, je třeba připomenout kauzu Stoka, v níž figuroval bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula, který v té době byl členem právě hnutí ANO. Andrej Babiš případ opět lakonicky odbývá tím, že se do jeho hnutí infiltrovali lidé z ODS.

Pamatujete ještě na takzvané korunové dluhopisy? Jde o případ, kdy Andrej Babiš už coby ministr financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) nakupoval od své společnosti Agrofert dluhopisy v nominální hodnotě jedné koruny, což mu zajistilo osobní příjem v podobě úroků ve výši šesti procent. Na tom by možná nebylo nic divného, kdyby úrokový výnos, který dělal ročně asi 90 milionů, byl nezdaněný. Babiš totiž využil legislativy, která takový nákup umožňovala.

Korunové dluhopisy a dotace pro Penam

Jenže původní myšlenkou bylo, že za takových podmínek budou běžní občané moci nakupovat dluhopisy vládní. Stát chtěl v době, kdy se český státní rozpočet vzpamatovával z dopadů finanční krize z roku 2009, lidem umožnit, aby mu mohli půjčovat bez nutnosti odvádět daně ze získaných úroků. V žádném případě tedy nebylo účelem takové legislativy, aby si někdo přišel na nezdaněné stamiliony. Babiš to samozřejmě tehdy svedl na Miroslava Kalouska, že nechal mezeru v zákoně.

Střet zájmů, ve kterém se bývalý premiér během celého svého politického putování nachází, Babiš odmítá s tím, že je to všechno nesmysl. Co na tom, že kvůli jeho střetu zájmů Evropská komise neproplatí České republice dotaci ve výši 100 milionů korun, která byla udělena společnosti Penam ze skupiny Agrofert? Česká republika navíc kvůli Babišově střetu zájmů musí Evropské komisi zaplatit více než milion korun pokuty. Prosím tedy, aby lidé, kteří mají co do činění s hnutím ANO, využili v kauze hnutí STAN příležitost mlčet. Jakékoli jejich poukazování na nepochybný průšvih jednoho z vládních hnutí je totiž ukázkovým chucpe.

Tagy: