Putin zničil moje celoživotní dílo, zlobil se Gorbačov. Co říkal o dnešním vládci Ruska?

Poslední lídr Sovětského svazu Michail Gorbačov ještě krátce před smrtí kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli válce na Ukrajině. V červencovém rozhovoru pro ruskou verzi magazínu Forbes to řekl novinář Alexej Venediktov, který byl s Gorbačovem v kontaktu. Podle bývalého prezidenta nynější hlava státu kompletně zničila politické reformy, které tvrdě vyjednal.

Kroky ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině s velkou nelibostí sledoval poslední vládce SSSR Michail Gorbačov. Podle bývalého šéfredaktora nezávislého rádia Echo Moskvy měl Gorbačov pocit, že Putin doslova ničí jeho celoživotní práci. „Gorbačovovy reformy – politické, nikoliv ekonomické – byly kompletně zničeny,“ prohlásil letos v červenci Venediktov v rozhovoru pro ruskou verzi magazínu Forbes.

Venediktov dodal, že důkazem budiž přítomnost vojáků Severoatlantické aliance (NATO) v zemích, které hraničí s Ruskem. „Když Gorbačov odcházel, byly v jednotce rychlé reakce čtyři tisíce vojáků. Nyní NATO oznámilo, že ke konci příštího roku to bude 300 tisíc,“ připomněl novinář.

Samotný Gorbačov k ruské invazi na Ukrajinu nikdy veřejně nepromluvil, ale podle Venediktova byl jeho názor jasný. „Můžu vám říci, že je zklamaný. Vnímá to, že šlo o jeho celoživotní práci,“ prozradil novinář v rozhovoru. Díky Gorbačovovým reformám došlo kromě rozdělení SSSR a možnostem osobního vlastnictví také k udělení svobody církvi či tisku, ta ovšem nyní opět mizí, dodal.

Gorbačov zemřel 30. srpna ve věku 91 po dlouhé těžké nemoci. Někdejší státník trpěl onemocněním ledvin a hodně času musel trávit na dialýze. Kromě toho byl během pandemie koronaviru v nemocnici.

Gorbačov kritizoval NATO i Putina

Ačkoliv měl Gorbačov mezinárodní věhlas za rozpuštění SSSR a zahájení důležitých demokratických reforem, i on si v souvislosti s Ukrajinou v minulosti vysloužil kritiku.

V březnu 2014 například hájil ruskou anexi poloostrova Krym. Podle něj byl totiž Krym k Ukrajině v rcoe 1954 připojen jen kvůli vůli tehdejšího lídra Sovětského svazu Nikity Chruščeva. Za tato slova si později vysloužil zákaz vstupu na ukrajinské území.

Poté, co na Donbase vypukla občanská válka mezi místními separatisty a Kyjevem, obě válčící strany tepal za porušování příměří či za bezohlednost s ohledem na civilisty.

V posledních letech střídavě kritizoval jak NATO, tak Putina, nebo volal po nutném sblížení Ruska se západními mocnostmi. Putina, kterého osočil z autoritářského vládnutí, například vyzval k jednání s USA o jaderném odzbrojení.

Tagy: