Hadamczik tepal do Pešána: Jalonen na rozdíl od něj nemá deset funkcí, už si kluky získal

Když byl novým trenérem české hokejové reprezentace jmenován Fin Kari Jalonen, vzbudilo to v mnohých lidech rozpaky. Cizinec u národního týmu? Ale nálada se s mnoha povedenými zápasy před šampionátem mění, zdá se, že zkušený kouč vtiskuje kádru to, co potřebuje. Jeho dosavadní práci v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS ocenili i trenér Alois Hadamczik a bývalý gólman Milan Hnilička.

Vůbec poprvé v historii České republiky usedl na lavičku reprezentačního týmu zahraniční trenér. „Jsem toho názoru, že pan Jalonen je vynikající trenér. Přivedl pracovitost, věnuje se hokeji od rána do večera. Dělal vše pro to, aby měl absolutní přehled. Viděl jsem tým při zápasech v Ostravě a moc se mi to líbilo. Vidíte u hráčů spokojenost a nadšení, to je ta správná cesta,“ zmínil Hadamczik, poslední trenér českého národního týmu, který přivezl z mistrovství světa medaili.

Kdo bude podle vás nejproduktivnějším hráčem české hokejové reprezentace na MS ve Finsku?

To ovšem bylo dávno, v roce 2012. I kvůli tomuto nelichotivému faktu se český hokejový svaz rozhodl vsadit na revoluci, která má mizernou bilanci zlomit. Opravdu ale v tuzemsku není trenér, který by zvládl mančaft nastavit správně? „Zpočátku trošku netradiční a i trochu nemyslitelné. Ukazuje se ale, že je (Jalonen) vynikající trenér. Odvedená práce je vidět velmi rychle, hráči jeho systém pochopili. Každý zná svou pozici, hrají účelně trochu jako Třinec,“ přirovnal Milan Hnilička, trojnásobný mistr světa, projev národního souboru k mistrovským Ocelářům.

Chválená je reprezentace především za to, jak dobře pracuje směrem dozadu. V šesti zápasech na Českých a Švédských hokejových hrách dostala pouze devět gólů. „My samozřejmě víme, že se hokej hraje v pěti lidech nahoru i dolů. Milan (Hnilička) ví, že na to jsem kladl důraz i já. Kolektivní hra musí mít zásady v obraně. Jak je nemáte, nepomůžete gólmanovi, pak se vymlouváte právě jen na brankáře,“ řekll Hadamczik.

A pokračoval: „Ale finský trenér, který přišel po Pešánovi, má jen jednu funkci. A ta jedna funkce se jmenuje hlavní trenér A-týmu. Nemá dalších deset funkcí. Své jediné funkci se věnuje naplno, je to zkušený trenér s úspěchy. Ví, čím k těm úspěchům došel. I teď dovedl týmu vtisknout, že se musí bránit a útočit v pěti. Musíte vědět, kdy napadat v útočném pásmu, kdy ve středním. Nesmíte se bát. Udělal to velmi dobře, získal na svoji stranu kluky. Hráči tomu věří. A když tomu věří, může se dostavit velký úspěch.“

Měli bychom zahodit ješitnost

Jedním z lidé, kteří kritizovali angažování 62letého Jalonena, byl jiný někdejší kouč reprezentace Vladimír Růžička. Ten vyloženě řekl: „Nechápu, proč český nároďák musí trénovat Fin, když je tady spoustu skvělých domácích trenérů.“

Hadamczik tomuto pohledu do určité míry rozumí. Ale zároveň říká: „Nemůže předvést to, co Pešán. Nejprve vzal na Euro Hockey Tour samé mladé hokejisty, pak na olympiádu jel s úplně někým jiným. Nesladil hráče dohromady, aby to byl jeden tým. Posléze se přijede z olympijských her a slyšíte od něj: ‚Ta medaile už visí velmi vysoko, na ní momentálně nemůžeme dosáhnout.‘ De facto řekl, že máme špatné hráče. Když toto někdo vysloví, nemůže u týmu zůstat,“ uvedl Hadamczik, který naposledy vedl v sezoně 2015/2016 Kometu Brno.

Podle něj už není třeba řešit národnost trenéra. „Zatím se mi to jeví velmi dobře. Ješitnost, jestli to je Čech, nebo ne, bychom měli zahodit. Stejně naši extraligu hraje 25 procent cizích hráčů. Už si nevychováváme dostatek hokejistů pro domácí soutěž. Když už jsme si zvolili zahraničního trenéra, dejme mu důvěru a řešme to až po mistrovství.“

Hnilička, momentálně poradce generálního sekretáře hokejového svazu, také bere jako logické, že se volba nemusela líbit všem. „Zodpovědnost má generální manažer (Petr Nedvěd, poznámka redakce). Byl jsem s ním v kontaktu a znal jsem jeho postup. A vím, že u českých trenérů z extraligy v rozjeté sezoně nebyla vůle, situace je nepustila, proto se Petr takto rozhodl. Je to riziko, proto to nebylo na první dobrou přijato vřele. Ale zatím se to jeví jako dobrý tah. Jalonen je zkušený a seniorní trenér a může předávat zkušenosti na seminářích dál. Když už ho tu máme, není to jen o případném jednom úspěchu na šampionátu. Musíme to využít na maximum, předat znalosti našim koučům,“ poznamenal bývalý šéf Národní sportovní agentury.

Jalonenova mise už odstartovala před několika týdny, ale teprve na mistrovství světa v jeho rodném Finsku přijde „zkouškové období“. Český tým začne sobotním zápasem s Velkou Británií od 15:20.

Tagy:

Hlavní zprávy

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování
Migrace

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování

Řada uprchlíků z pražského Hlavní nádraží zde skončila kvůli tomu, že odmítla ubytování jinde. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Podle něj je navíc možné, že někteří romští uprchlíci, kteří do Česka míří z Ukrajiny, jezdí organizovaně kvůli humanitárním dávkám. Problémy s takovými uprchlíky zmínil i zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Lepší zkušenost máme na Královéhradecku, řekl tamní hejtman Martin Červíček (ODS).

Bartošek: Proč Babiš nezavolá kamarádovi Orbánovi, ať nám pomůže s romskými uprchlíky?
360°

Bartošek: Proč Babiš nezavolá kamarádovi Orbánovi, ať nám pomůže s romskými uprchlíky?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se projíždí po krajích s karavanem, proč místo toho nevyužije své kontakty na maďarského předsedu vlády Viktora Orbána, aby Česku pomohl s ukrajinskými Romy, kteří mají zároveň maďarské občanství? Tuto otázku položil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle opozičního poslance Patrika Nachera (za ANO) vytahuje vládní koalice Babiše pravidelně jen proto, aby si do něj mohla rýpnout.

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů
Migrace

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:56

Rusko označilo šachového velmistra Kasparova za zahraničního agenta

23:34

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování

22:47

Rusko pravděpodobně odřízne Finsko od plynu, ale nepotřebujeme ho, míní expremiér

22:11

The Washington Post: USA budou financovat dodávky moderních zbraňových systémů na Ukrajinu, jako jsou protiletadlové střely Patriot a dělostřelectvo dlouhého doletu

V Německu docházejí pivní láhve. Vraťte je do obchodů, vyzývají občany pivovary

Německo se potýká s nedostatkem pivních lahví. Příčinami mají být cenové exploze při jejich výrobě a logistické problémy. Podle německého Spolkového svazu sklářského průmyslu vzrostly ceny energií v porovnání s loňskem o 500 %. Chybějí také řidiči nákladních aut, která láhve rozvážejí. Pivovary proto vyzývají německé milovníky chmelového moku, aby neschovávali prázdné láhve od piva a co nejrychleji je vraceli do prodejen.

Poklady českého lyžování: Ski muzeum v Harrachově nabízí tisíce exponátů

Že se lyžování v Harrachově můžete věnovat jen v zimě? Kdepak, bratři Slavíkové vás přesvědčí o opaku. Skoky na lyžích tvoří podstatnou část jejich životů, medailí mají plné vitríny. A před časem založili unikátní muzeum, které mapuje počátky lyžování od dob Rakouska-Uherska a podstatná část expozice patří právě takovým skokanským velikánům, jako jsou olympijský vítěz Jiří Raška nebo zdejší rodák a svého času světový rekordman v letech na lyžích Pavel Ploc.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Azovstal je náš, osvobodili jsme ho od nacistů, tvrdí Rusové

Ruská armáda podle Ukrajinců střílela na školu v Severodoněcku, kde se ukrývalo 200 lidí. List The New York Times zveřejnil nové důkazy o ruských zvěrstvech v Buči. Obránci Azovstalu dostali příkaz zastavit boje, uvedl velitel pluku Azov. Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako nátlak sankcemi, prohlásil Putin. Zelenskyj poděkoval zemím, které podpořily Ukrajinu. Rusové v pátek večer uvedli, že kompletně dobyli ocelárny Azovstal v Mariupolu.

Domácí zpravodajství

ODS luxuje své koaliční partnery stejně jako ANO. A to díky ministrům, říkají komentátoři

V politice a chování ODS a hnutí ANO neexistuje v posledních letech příliš mnoho společných bodů. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře si ale jsou strany přece jen v něčem podobné. ODS, stejně jako ANO v minulých volebních obdobích, prý „luxuje“ své koaliční partnery. Analytička webu Echo.cz Lenka Zlámalová za tím vidí aktivitu některých ministrů.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Myslete i na opičí neštovice. Český ústav nabádá lékaře, aby zvážili příznaky vzácné nemoci

Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky zvažovat i opičí neštovice, které se vyskytly ve Španělsku, Portugalsku a Velké Británii. V ČR se zatím žádný potvrzený případ ani podezření neobjevily, řekla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Mezi první příznaky podle webu SZÚ patří horečka, zimnice, bolesti hlavy nebo svalů, po jednom až třech dnech se objeví typická vyrážka.