Duka a Halík reagují na útok Piráta Zábranského proti církvi. Kdo odrazuje věřící?

Pražský radní za Piráty Adam Zábranský se veřejně zaradoval nad úbytkem počtu katolických věřících v Česku a jmenovitě se pustil do pražského arcibiskupa Dominika Duky, pod jehož vedením má prý církev špatný vliv na společnost. Jak na to reagoval kardinál a co si o věci myslí jeho „vnitrocírkevní“ kritik, kněz a teolog Tomáš Halík?

„Za posledních 10 let v Česku klesl počet lidí hlásících se k římskokatolické církvi o třetinu, tedy o 340 tisíc. To není špatná zpráva,“ napsal na Twitter pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) s odkazem na loňské sčítání lidu.

Viníkem je podle něj kardinál Dominik Duka. „Jsem přesvědčen, že římskokatolická církev pod vedením Duky má na naši společnost negativní dopady,“ doplnil Zábranský.

Duka: Nenaparuji se, ani nejsem deptán

Duka si za svým veřejným vystupováním stojí. „Nevím, jak na to přišel. Je to jeho názor a ten nemám nárok mu popírat. Jestli mě někdo chválí nebo se mnou nesouhlasí, neznamená, že se budu naparovat nebo z toho budu deptán. Jistě, jsem spojen s restitucemi a tak dále. Vím, že i v církvi jsou lidé, kteří nebudou souhlasit s mými kroky. Na druhou stranu jsou i lidé mimo církev, kteří s mými kroky souhlasí,“ řekl CNN Prima NEWS kardinál Duka.

Duka podle svých slov udělal nějaké chyby, tak jako každý člověk. „Zodpovídám za své svědomí. Kdybych řekl, že vše dělám dobře, tak nejsem pravdivý. Sám vím, že některé věci jsem mohl udělat lépe nebo jsem je nemusel dělat, ale dělal jsem je tak, jak jsem v dané situaci považoval za vhodné,“ uvedl Duka. Konkrétně se ale nevyjadřoval.

Kritika za vztah se Zemanem

Přestože je pražský arcibiskup hlavním symbolem katolické církve v Česku, neznamená to, že s jeho přístupem všichni farníci či kněží souhlasí. Často se Duka dostává do sporu například s pražským katolickým knězem a profesorem teologie Tomášem Halíkem.

Kritika vůči arcibiskupovi se v posledních deseti letech snáší i z řad České biskupské konference za to, že údajně úřad politizuje. Některým, zejména mladým, věřícím vadí Dukovo politické spojení s prezidentem Milošem Zemanem. V roce 2018 dokonce několik farníků zaslalo papeži Františkovi dopis s výzvou, aby Dukovi nebyl prodloužen mandát pražského arcibiskupa. Nesouhlasili s jeho nekompromisním postojem k uprchlíkům i LGBT komunitě.

Teolog a kněz pražské arcidiecéze Tomáš Halík vyjádření pirátského radního Zábranského označil za nešťastné. Jestliže katolická církev přichází o věřící, není to podle něj možné dávat za vinu pouze kardinálu Dukovi.

„Myslím, že to bylo paušalizující a nešťastné vyjádření. To, že katolická církev v době úřadování Dominika Duky ztratila u nás třetinu členů, má jistě hlubší příčiny, nelze to dávat za vinu pouze samotnému kardinálovi,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Halík.

Dodal, že v mnoha případech však Duka skutečně lidi neinspiruje, ba naopak. Církev by se v budoucnosti měla vydat jinou cestou. Do Duky podle Halíka řada lidí vkládala velké naděje a zklamala se.

„Jeho společensko-politické postoje a spojenectví s lidmi typu Piťhy, Nerušila, Lipavské a kruhy kolem Hradu naprostou většinu české společnosti – a především mladé – opravdu silně odrazují, od církve čekají něco zcela jiného,“ doplnil profesor sociologie s tím, že Duka nedokázal čelit kritice zevnitř církve a nakonec se ocitl v izolaci.

„Nástupce musí být kritičtější k politikům“

Příští pražský arcibiskup by podle Halíka měl nastolit reformní cestu v duchu papeže Františka. „Dukův nástupce, chce-li trend propadu zastavit, se musí obklopit docela jinými spolupracovníky, jinak komunikovat s veřejností, ale i s kněžími, více se starat o trvalé vzdělávání a formaci kněží než o narozeninové večírky s politiky, přísně kontrolovat hospodaření církve s restituovaným majetkem, zaujmout svobodnější a kritičtější vztah k politické moci, zejména k pravicovým extremistům typu SPD, a zejména aktivně podporovat reformní kurs papeže Františka,“ dodal Halík.

Dukův nástupce měl být podle dřívějších informací vybrán už ke konci loňského roku. Je velmi pravděpodobné, že se tak stane v nejbližších dnech. Vatikán arcibiskupa vybírá už několik let. Mezi nejžhavější kandidáty patří královéhradecký biskup Jan Vokál nebo plzeňský biskup Tomáš Holub.

Tagy:
církev Miloš Zeman papež František kardinál katolická církev Piráti Česká pirátská strana arcibiskup radní Česko sčítání lidu Praha Dominik Duka teolog věřící úbytek Adam Zábranský Tomáš Halík Papež František Katolická církev arcibiskup pražský

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství