Hamáček: Nechceme dovézt 300 tisíc otroků, kteří budou brát našim lidem práci

Česku nepomůže levná pracovní síla z východních zemí, řekl ve Speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle něj není cílem dovézt do Česka lidi, kteří budou pracovat za minimální mzdu. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podotkl, že Česko by si mělo pracovníky ze zahraničí vybírat už po střední škole a umožnit jim kvalitní vzdělání.

Tématem předvolebního speciálu byla migrace. Politici se ale bavili i o pracovním trhu, na kterém chybí přes 300 tisíc lidí. Podle šéfa vládní ČSSD Jana Hamáčka si Česko nemůže dovolit masivní přijímání migrantů, je potřeba si vybírat, koho stát doopravdy chce.

„Legální migrace je v pořádku, problémem je nelegální a dovoz levné pracovní síly. Tady si notují pan Andrej Babiš (premiér a šéf hnutí ANO, pozn. red.) a koalice Spolu, kdy Marian Jurečka (šéf KDU-ČSL, pozn. red.) říkal, že musíme dovézt 300 tisíc pracovníků z východu. Není cílem dovézt otroky, kteří budou pracovat za minimální mzdu a brát práci našim lidem,“ pustil se Hamáček do svých politických oponentů.

Jurečka totiž na začátku září v Partii na CNN Prima NEWS Hamáčkovi řekl: „Kam já chodím, kam přijedu do malé firmy – rodinné farmy, k zemědělcům malým, středním – všichni zoufale poukazují, že nemají lidi. Nám chybí 350 tisíc lidí na pracovním trhu a vy jste za čtyři roky s tím neudělali vůbec nic, na rozdíl od Polska, které si dokázalo natáhnout lidi z Ukrajiny na pracovní trh.“

Předseda sociální demokracie se tehdy neudržel. „Vy jste řekl, my budeme šetřit na sociálních službách a ve školství a přivezeme sem 300 tisíc Ukrajinců. Já jsem z Mladé Boleslavi, vím, jak to tam vypadá, jaká je s tím spojena kriminalita. Nechci nikoho dovážet na otrockou práci,“ rozčílil se.

Stát by měl zajistit vzdělání

Ve středečním pořadu 360° Hamáček dodal, že práce v Česku musí být adekvátně placená, protože těžko půjde někdo dělat svářeče za 22 tisíc měsíčně. „Kdyby firmy platily lépe, byl by zájem větší,“ zdůraznil.

Další z debatujících, poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, podotkl, že problémy jsou zejména s agenturami, které pracovníky ze zahraničí najímají. Dalším zádrhelem jsou ubytovny, na kterých tito lidé většinou žijí. „Člověk osm hodin pracuje, osm hodin spí a osm hodin se chce bavit. Je tam třeba nedostatek žen či mužů a pak musí zasahovat policie. Normální populace má doma zahrádku, dítě nebo manželku,“ uvedl.

Podle Ondráčka existují v Česku pracovní místa, například zdravotních sester, které stát akutně potřebuje. „Hledali jsme v zemích bývalého Sovětského svazu. Lidé odtamtud chtějí pracovat, ale narazí na podmínky ministerstva zdravotnictví. Ať je Česká republika vytáhne po střední škole a zajistí jim řádné vzdělání,“ navrhl komunista.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství