Hašek: Katařanům je třeba zatleskat. Maročané klidně mohou vyhrát, na hřišti položí život

Senzační marocká cesta fotbalovým šampionátem v Kataru zatím nekončí. A neslaví se jen v zemi na africkém kontinentu. Palce drží mančaftu trenéra Valída Radžradžuího celý arabský svět, takže se bouřlivě slaví i v evropských metropolích. Úspěšné tažení outsidera bylo jedním z témat pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS.

„Já si vždycky pošmáknu. Zimní termín se zápasy v takovémto čase beru z evropského pohledu jako skvělou věc,“ pochvaloval si netradiční dobu konání šampionátu Ivan Hašek, uznávaný trenér, který se v posledních letech pracovně pohybuje na Blízkém východě. Uvědomuje si kontroverze mistrovství světa, ale snaží se vypíchnout to, co se malému emirátu povedlo.

Sám se na luxusní nové stadiony podíval s libanonskou reprezentací v rámci loňského Arabského poháru. „Nikdo nemůže říct, že by organizátoři něco podcenili. Nejvyšší level. Bál jsem se toho, jaká teď na MS bude návštěvnost, moc jsem nevěřil tomu, že by to logisticky zvládli. Oceňuji už jen odvahu, že do toho šli. Za krátkou dobu ohromné investice. Katařanům bych za to zatleskal,“ řekl úspěšný hráč a kouč, který krátce vedl i českou reprezentaci.

Tleská i Maročanům. Jejich výjimečný úspěch – kdy postoupili ze skupiny s Chorvatskem a Belgií z prvního místa a pak vyřadili Španělsko i Portugalsko – nepovažuje za náhodu. „Pohybuji se v končinách, kde jsem pár Maročanů trénoval. Kvalita tam je. Jsou jiní, mají fyzické predispozice – namakaní atleti. Jsou v semifinále, mohou vyhrát celý turnaj. Hrají skoro doma, celý arabský svět jim fandí. Mají neskutečnou motivaci, na hřišti položí život,“ podotkl Hašek.

Někdejší reprezentant Jan Rajnoch zmínil, že v minulosti se na šampionátech představila celá řada afrických výběrů, které měly výjimečné individuality. „Africkým státům ale někdy chyběla disciplína, nicméně marocký tým je především defenzivně skvěle organizovaný,“ uvedl k tomu, proč jsou teď „Lvi z Atlasu“ historicky prvním týmem z Afriky mezi nejlepší čtyřkou mundialu.

V celosvětovém zpravodajství se objevily záběry z evropských metropolí – Bruselu, Paříže i Madridu, kde početná marocká diaspora divoce oslavuje postupy. Logicky čím dál tím intenzivněji. „Když šampionát vyhraje Maroko, nevím, co se bude dít pak. Arabský svět se spojil. A zatím jsme viděli snad jen desetinu toho, co se může stát, kdyby to celé vyhráli. Ale já budu držet palce Francii, aby obhájila titul,“ řekl teď už bývalý hráč Lukáš Pokorný, jenž působil ve francouzské Ligue 1 v celku Montpellier.

Právě proti Francii si Maročané ve středu zahrají semifinále. Pro Ivana Haška ale na zlato dosáhl už teď tým, který turnaj opustil po osmifinále – Japonsko. V zemi vycházejícího slunce ikona Sparty Praha několik let působila. „To, jak se ti chlapi chovají, to byl balzám na duši. Japonští fanoušci po sobě uklízejí... Každého diváka to muselo upoutat, pro mě jsou vítězové,“ liboval si.

V pořadu Co Čech, to trenér! také hosté rozebrali smutnou ságu s názvem Cristiano Ronaldo a několik dalších témat. Na celou epizodu se můžete podívat výše.

Tagy:
Cristiano Ronaldo MS ve fotbale fotbal sport Mistrovství světa v Kataru 2022 Ivan Hašek Katar marocká fotbalová reprezentace Jan Rajnoch Lukáš Pokorný