Havlíček: ANO má kandidáta na prezidenta naprosto jasného. Neřešíme nikoho jiného než Babiše

ANO má kandidáta na prezidenta naprosto jasného, prohlásil v nedělní Partii PLUS televize CNN Prima NEWS první místopředseda hnutí Karel Havlíček. Podle něj partaj ve spojení s bojem o Hrad neřeší jiné jméno než svého šéfa Andreje Babiše. Ten volbu ale stále zvažuje, definitivní rozhodnutí chce oznámit až 4. listopadu.

„ANO má kandidáta naprosto jasného. Preferujeme, aby to byl pan předseda Babiš,“ odpověděl na otázku ohledně prezidentských voleb ve vysílání CNN Prima NEWS Havlíček.

Hnutí se do současnosti tvářilo, že má možných kandidátů více. Spekulovalo se například o šéfce poslaneckého klubu Aleně Schillerové. „Nic takového neřešíme, řešíme v tuto chvíli pana Babiše,“ zdůraznil ale Havlíček s tím, že expremiér vážně o kandidatuře uvažuje.

„Chceme, aby do toho šel,“ zopakoval místopředseda. Vyjádřil tak podporu zřejmě za celé hnutí. „Přejeme si, aby prezidentem byl někdo politicky zkušený, kdo má výsledky. Babiš je jako předseda strany má, několikrát vyhrál volby, má zahraniční kontakty. Takže je ideální volba,“ vysvětloval své přesvědčení.

Koho by hnutí případně podpořilo?

Babiš už dříve uvedl, že případnou kandidaturu chce oznámit až 4. listopadu. Havlíček připouští, že jeho šéf nakonec o Hrad bojovat nemusí. I když je to zřejmě málo pravděpodobné. „Dovedu si představit, že by řekl, že nejde, ale byla by to hrozná škoda. Je bojovník,“ konstatoval po pořadu na dotaz redakce ještě Havlíček.

„Kdyby se rozhodl, že do volby nepůjde, tak to budeme řešit možná krátce před tím. Ale počítám s tím, že by nám to řekl s nějakým předstihem,“ spoléhá Havlíček.

Hnutí by v tom případě zřejmě muselo někoho podpořit. „Bude o tom velká diskuze, ještě nevíme, kdo všechno se tam chce hlásit a kdo ne. Takže je to velmi předčasné,“ podotkl Havlíček.

Podle některých komentátorů by Babiš mohl bojovat o podobné voliče jako odborář Josef Středula. O tom, zda by mu hnutí ANO ale podporu vyjádřilo, Havlíček nechtěl spekulovat. „Řekl jsem, že v dané chvíli je pro nás jasný kandidát, to je pan Babiš. Na tom se nic nemění. Tím pádem je to pro nás hotová záležitost,“ uvedl rázně. „Když máme kandidáta pana Babiše, tak nemůžete chtít, abych říkal, kdo jiný by byl ideální,“ odmítl uvažovat nad dalšími jmény.

Babiš podporu nekomentuje

Na dotaz CNN Prima NEWS, co pro Babiše tak výrazná podpora od hnutí znamená a zda mu pomůže v rozhodování, šéf ANO odpověděl vyhýbavě. „Díky za dotaz, sledujte můj Instagram. Už mám 40 tisíc followers,“ napsal pobaveně v SMS z dovolené na Krétě.

Na otázku, zda prostřednictvím zmíněné sociální sítě odpoví na dotaz redakce, znovu zopakoval, že ke své možné kandidatuře se vyjádří až v listopadu.

Podle posledního průzkumu Ipsosu by Babiš mohl vyhrát první kolo volby se ziskem 31,7 % hlasů. Druhý by byl generál Petr Pavel, který by dostal 23,8 % voličských hlasů. Ani on ale kandidaturu ještě oficiálně neoznámil. Přesto avizoval, že se do boje o Hrad chce zapojit.

Dalšími kandidáty v pozadí jsou ekonomka Danuše Nerudová nebo senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer.

Vystrčil: Času je dost

O prezidentských volbách mluvil v nedělní Partii Plus i šéf senátu Miloš Vystrčil. I o něm se mluvilo jako o možném kandidátovi. Uvedl ale, že se v současné době soustředí na senátní volby, které v Česku proběhnou 23. a 24. září.

Vládní koalice (ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti) podle něj někoho vytvoří nebo podpoří. „Co se týká mého osobního názoru, tak je férové, abych se ke kandidátům nevyjadřoval. Bylo by správné počkat, kdo kandidaturu oznámí, pak si to dobře rozmyslet a pak až o adeptech mluvit. Ještě všechny kandidáty ani jejich programy neznáme,“ zdůraznil v pořadu.

Zároveň ale upozornil, že podle něj je času na takové kroky ještě dost. „Nedomnívám se, že je málo času. Navíc to není tak, že by zvítězili ti, kteří začali dělat kampaň jako první,“ podotkl Vystrčil. První kolo prezidentské volby v Česku proběhne 13. a 14. ledna 2023.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství