Havlíček ostře do Pirátů: STAN vás normálně vyluxoval. Je to hořké, přiznává Jiránek

Pirátský poslanec Martin Jiránek je rozladěn ze zisku hlasů ve volbách do Poslanecké sněmovny a následného počtu mandátů, které poslanci za Piráty obsadí. „Férový výsledek by byl stejný počet poslanců z obou stran,“ řekl Martin Jiránek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

„Hořké to rozhodně je. Férový výsledek by byl stejný počet poslanců z obou stran. Výsledek není pro vztah koalic ideální. Do vyjednávání jdeme tak, že voliči nám dali mandát směřování této země,“ řekl Jiránek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Podle počtu poslanců je podle něho tento mandát sice malý, avšak z pohledu počtu lidí, kteří pro koalici PirSTAN volili, je prý ale dostatečný. Jiránek zároveň naznačil, s jakým počtem ministerstev pro Piráty by byl spokojen. „Bavíme se o tom, aby počet byl férový. Pokud by to bylo šest ministerstev, není fér, abychom měli jedno,“ řekl Jiránek s tím, že určitý seznam ministerstev Pirátská strana má. „Musíme si ještě ujasnit se Spolu, jakou mají představu,“ dodal.

Mějte trošku hrdost

Do Jiránka, potažmo Pirátů, se však pustil ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). „Pan Jiránek je hrozně slušný člověk. Řekněte to tak, jak to je. Zaplatili jste STANu kampaň ze dvou třetin, oni brutálně objeli všechny organizace a řekli lidem, jak mají kroužkovat,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

STAN Piráty podle Havlíčka dostal do situace, že mají jen čtyři křesla v Poslanecké sněmovně a pokud se prý Ivan Bartoš stane ministrem, o jedno křeslo prakticky přijdou. „Dneska je to kšeft za to, že vám dají dva fleky a z toho vám ještě jeden uměle vytvoří, že vám udělají digitální úřad nebo cokoliv. Mějte v tomhle trošku hrdost a řekněte normálně, jak to je. Normálně vás vyluxovali,“ vpálil Jiránkovi Havlíček.

Kroužkovací masakr

Letošní volby do Poslanecké sněmovny totiž výrazně ovlivnilo zaškrtávání preferenčních hlasů, na což doplatil třeba Ivan Bartoš, ačkoli své poslanecké křeslo obhájil. Zatímco první muž hnutí ANO Andrej Babiš obdržel v Ústeckém kraji 38 277 preferenčních hlasů, šéf Pirátů byl ve stejném volebním obvodě zakroužkován pouze ve 14 646 případech. Vůbec nejúspěšnější byl Vít Rakušan (PirSTAN), který končil s 59 792 preferenčními hlasy.

Starostové díky kroužkování Piráty mohutně přeskočili. Koalice Pirátů a STAN získala celkem 37 mandátů, z toho ale 33 připadne kandidátům Starostů. Piráti budou mít jen čtyři poslance. Ve Sněmovně tak nezasednou některé jejich známé tváře, například Mikuláš Ferjenčík. Ve veřejném prostoru se okamžitě začalo diskutovat, nakolik bylo spravedlivé, když někteří kandidáti za STAN vyzývali voliče ke kroužkování.

Tagy:
STAN Karel Havlíček CNN Prima NEWS Piráti Terezie Tománková Česká pirátská strana Partie Terezie Tománkové Starostové a nezávislí volby 2021 křeslo Martin Jiránek Piráti a Starostové kroužkování Poslanecká sněmovna ČR preferenční hlasování

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství