reklama

Nastala nejhorší situace, statistiky se zásadně liší od reality, varuje hejtmanka

Kvůli situaci kolem koronaviru volá o pomoc další kraj – Středočeský. Hejtmanka Petra Pecková (za STAN) tvrdí, že nastala zdaleka nejhorší situace. Záchranáři mají až 500 výjezdů denně, na jednotkách intenzivní péče je ke stovce pacientů a statistiky jsou spíše zkreslující než přesné. Údajně jsou v nich vyléčení zaneseni i ve chvíli, kdy ještě leží v nemocnici na přístrojích. Jaká je situace na startu týdne, jsme se středočeskou hejtmankou probrali v Novém dni na CNN Prima NEWS.

reklama

Jak se situace proměnila ve středních Čechách během víkendu?
Situace je samozřejmě vážná. V současné době je nejhorší, nejzávažnější, co kdy byla. Nicméně víkend byl stabilizovaný, není tam zásadní posun. Je menší zlepšení ve smyslu uzdravení zdravotnického personálu, protože číslo přes víkend kleslo o deset zdravotníků. Ale stejně platí, že jenom v nemocnicích zřizovaných Středočeským krajem, což je pět nemocnic, je více než 200 nemocných. Další stovky jsou ale samozřejmě v nemocnicích ve středních Čechách.

V jaké z nemocnic, které kraj zřizuje, je situace nejhorší?
Já od nástupu do své funkce říkám, a říká to i pan radní pro zdravotnictví Pavlík, že pro nás není podstatné, jestli je zřizovatelem nemocnice Středočeský kraj, protože zřizuje jenom pět nemocnic. Je tady spousta dalších nemocnic, jak soukromých, tak městských. Když říkám středočeské nemocnice, myslím všechny nemocnice bez ohledu na zřizovatele. Nejhorší situace je v nemocnicích ve Slaném, v Benešově a Čáslavi.

Jak moc se podle vás statistiky rozcházejí s nemocniční realitou? V čem je největší rozpor?
Já jsem se s tím poprvé setkala ve čtvrtek na krizovém štábu, kdy tu byla informace od koordinátora intenzivní péče, pana primáře Žižky. Je to jev, který je v odborných kruzích známý. Myslím ale, že veřejnost příliš neví, že za nejzazší termín je považován 20. den od prvního pozitivního testu, kdy se člověk už vykazuje, že není covid pozitivní, je vyléčený. Ale ve skutečnosti může třeba být v nemocnici na přístrojích, protože se průměrně dostává třeba desátý den do nemocnice, potom na přístroje. Když je na kyslíku, je tam většinou déle než 20 dní od prvního pozitivního testu.

Statistika se liší zhruba o 30 až 40 procent. Já se na to teď budu ptát v dalším konferenčním hovoru s panem ministrem Blatným a panem premiérem.

V tu chvíli je ale po 20 dnech vykázán ve statistice jako uzdravený. Byť samozřejmě koordinátoři s ministerstvem zdravotnictví a s dispečinkem lůžkové péče monitorují ty, kteří jsou dále na kyslíku, už nejsou bráni za covid pozitivní pacienty. Statistika, jak se zjišťovalo, se liší zhruba o 30 až 40 procent. Já se na to teď budu ptát v dalším konferenčním hovoru s panem ministrem Blatným a panem premiérem.

Když jsme zmínili nemocnice, musíme přidat i další oblast, která je velmi důležitá a kritická. Jaká je situace v sociálních zařízeních ve Středočeském kraji?
V sociálních zařízeních je situace stabilizovaná, je několik ohnisek zhruba v 53 sociálních zařízeních, nicméně je to stav, který zvládají zaměstnanci i senioři. Musím říci, že nám nesmírně pomáhá Armáda ČR. V současné době máme ve středních Čechách největší počet pomocníků z řad armády, a to celkem 78. řada z nich je i v sociálních zařízeních. Příslušníci armády nesmírně pomáhají.

Čistě z toho, co vy jako hejtmanka v kraji vidíte – proč se situace nezlepšuje rychleji?
Já si myslím, že rozhodně nemělo nastat rozvolnění před Vánoci, na které teď všichni doplácíme. Existuje samozřejmě i určitá neposlušnost a revolta ze strany občanů, ale máme jim to mít za zlé? Oni jsou uvrhováni do neustálých zmatků, protichůdných informací. Komunikace směrem k občanům není jasná, jednoduchá, lidé ztratili důvěru ve stát a ve svoji vládu. To je špatně. Já si myslím, že bychom si měli sáhnout do svědomí na obou stranách. Na druhou stranu nevím, jestli v současné době jde udělat tlustou čáru a začít znovu, protože chyb bylo učiněno hodně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Alžběta II. sepsula světové lídry kvůli klimatu. Dráždí mě, když jen mluví a nic nedělají

Velká Británie bude koncem října hostit klimatický summit OSN COP 26, kde světoví lídři každoročně hledají řešení, jak se vypořádat s globálním oteplováním. Jenže královna Alžběta II. se obává, že politici, jejichž země patří mezi největší znečišťovatele, na summit vůbec nepřijedou. Královna proto lídry sepsula při návštěvě parlamentu ve Walesu.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama