Hlaváček: Vláda si inflaci užívá, za almužny chce vděk. Blbost, reagoval Zdechovský

Vláda si inflaci užívá a bojovat s ní nechce. Přeje si, aby lidé žádali o almužny a byli vděční. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil europoslanec za ANO Martin Hlaváček. S jeho slovy ale rozhodně nesouhlasil další europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Martine, jsou to úplné blbosti. Možná přijď s nějakým řešením. Jsi chytrý kluk,“ reagoval Zdechovský.

Oba politici v pořadu hodnotili vládní web s názvem Deštník proti drahotě, který shrnuje pomoc jednotlivým skupinám obyvatel kvůli růstu cen. „Myslím si, že je to výkop vlády a snaží se lidem ukázat, jak čerpat pomoc. Každá vláda se vždycky snažila pomáhat těm nejzranitelnějším skupinám. Z mého pohledu je tento web dobrý počin. Je dobře, že vláda to nenechává nějak vyhnít a snaží se aktivně komunikovat,“ má jasno Zdechovský.

Hlaváček ale rozhodně nesouhlasil. „Myslím si, že nám dokazuje přesně to, o co vláda celou dobu usiluje. V Evropě máme dva typy vlád – ty, které s inflací bojují, a ty, které si inflaci užívají. Naše vláda si inflaci užívá. Bojovat s ní nechce, a proto prezentuje tyto deštníky, protože chce, aby pršelo dál,“ oponoval Hlaváček.

Jurečka jako Maláčová

Hlaváček pokračoval v ostré kritice vlády: „Máme třetí nejvyšší inflaci v Evropě. Neděláme žádná opatření na vstupech. Tudíž se inflace nezlepší a ceny dále porostou. Vláda si přeje vybírat co nejvíce peněz a pak, aby lidé žádali o almužny a byli vděční. Krásně se ukázalo, jak konzervativní vláda v podstatě ustoupila marxistickému přístupu pana předsedy KDU-ČSL Jurečky. Myslím si, že dneska se dá říci, že aplikuje politiku své předchůdkyně paní Maláčové z ČSSD.“

Na Hlaváčkova slova Zdechovský reagoval: „Do dnešní doby jsem si myslel, že Martin Hlaváček je poměrně bystrý ekonom a člověk, který nechytá babišovské manýry, ale to, co nyní předvedl, je neskutečné. Martine, jsou to úplné blbosti. Možná přijď s nějakým řešením. Jsi chytrý kluk. Jestli si myslíš, že někdo chce vytahovat od rodin peníze a přerozdělovat je, tak jsi včera byl dlouho na slunci. Takovou blbost tady nikdo z nás nechce.“

Nevyhazujeme peníze z vrtulníků jako vy

Europoslanec Hlaváček obvinil současnou vládu i z populismu. „To, co dělá současná vláda, je přerozdělování a populismus. Kdyby tyto věci chtěli řešit ekonomicky správně, intervenovali by na vstupech. Nevolám po žádné regulaci, ale po formách podpory, které vidíme i v jiných zemích. Jsme malá a otevřená ekonomika. Podrážíme ji cenou peněz skrze úrokovou sazbu. Podrážíme ji tím, že neulevujeme našim podnikatelům a rodinám na vstupech, a tím pádem nám inflace roste o to více. Jako malá ekonomika si dusíme růst,“ uvedl Hlaváček.

Podle Zdechovského jsme „vyhazování peněz z vrtulníku zažili za expertů Schillerová, Havlíček a Babiš“. „Roztočili spirálu a tuto spirálu inflace nezastavíte ze dne na den. Bude to trvat,“ sdělil Zdechovský.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství